unilight.com.pl
Czy żarówki LED są szkodliwe?

Jak działają lampy LED?

Podstawą technologii LED są diody elektroluminescencyjne. Każda z nich składa się zazwyczaj z niebieskiej diody ledowej i luminoforu. Dioda emituje promienie świetle o długości 450 nm. Te stymulują luminofor do emisji żółtozielonego światła. Efektem połączenia obu wiązek jest światło białe. W zależności od rodzaju luminoforu istnieje możliwość uzyskania białego koloru o różnej temperaturze barwnej. Co ważne, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które większość pobieranej energii przetwarzają w ciepło, LED-y transformują ją bezpośrednio w światło (zjawisko elektroluminescencji). Mogą więc być stosowane także w pomieszczeniach wymagających utrzymania niskiej temperatury.

Zalety żarówek LED

  • Jedną z podstawowych zalet żarówek LED jest ich wysoka trwałość. Wiele z nich może działać nawet przez… 30 000 godzin! Przez ten czas musiałbyś zużyć nawet kilkadziesiąt zwykłych żarówek.

  • LED-y pochłaniają zdecydowanie mniej energii niż ich „tradycyjne siostry”. Tradycyjna żarówka w ciągu godziny zużywa około 70W. LED-owa tylko do 9-10W. A to ma wpływ nie tylko na oszczędności, ale również na ochronę zasobów naszej planety. LED-y są także pozbawione szkodliwych związków rtęci i ołowiu i w 100% biodegradowalne. Zwłaszcza dziś, w dobie kryzysu ekologicznego, ma to ogromne znaczenie.

  • Cechą charakterystyczną diod ledowych jest bardzo wysoki wskaźnik oddania barw. Jakość emitowanego przez nie światła jest więc naprawdę wysoka.

  • Walorem świetlówek LED jest możliwość uzyskania światła o dowolnej barwie. Bez konieczności stosowania wymyślnych filtrów, które wpływają na jakość emitowanej wiązki. Duże znaczenie ma także szerokości zakres temperatur barwowych. Dobrej jakości LED-y pozwalają uzyskać szerokie spektrum tonacji światła — od bardzo chłodnej po bardzo ciepłą.

  • LED-y sprawdzają się znakomicie nie tylko w użytku domowym, ale również w przemyśle. Dzięki możliwości synchronizacji świetlówek z czujnikami ruchu czy czujnikami światła dziennego można w pełni zautomatyzować oświetlanie przestrzeni. A to pozwala wygenerować oszczędności (światło zapala się wyłącznie wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja) i uprościć proces zarządzania oświetleniem.

Czy żarówki LED są szkodliwe?

Od momentu pojawienia się na rynku żarówek LED, na ich temat narosło sporo mitów. Jednym z nich jest ten, mówiący o szkodliwym wpływie światła LED na ludzki wzrok.

Jak pokazują badania, takie żarówki mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie człowieka. Kluczowy pozostaje jednak fakt, że wpływ ten zauważono jedynie w przypadku używania kiepskiej jakości świetlówek, produkowanych przez nieznanych producentów. Takie świetlówki często emitują zbyt dużą ilość niebieskiego światła (z powodu kiepskiej jakości luminoforu), co może negatywnie wpływać na wzrok oraz zakłócać naturalny biorytm.

Dobrej jakości markowe produkty nie powodują jednak szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka i można używać ich bez obaw. Przed wypuszczeniem na rynek są starannie kontrolowane. Efektem pomyślnego wyniku kontroli są certyfikaty:

  • CE, oznaczający zgodność produktu z przepisami UE;
  • RoHs (and. Restriction of Hazardous Substances), gwarantujący brak szkodliwych materiałów: ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowego difenylu (PBB) i polibromowego eteru fenylowego (PBDE).

Ważne: zanim sięgniesz po pierwszą lepszą świetlówkę LED, sprawdź, czy posiada ona znak CE i deklaracje RoHs. Większość produktów o znikomej jakości nie będzie miała takich atestów.

Żarówki LED są trwałe, energooszczędne i przyjazne środowisku. Choć ich ceny są nieco wyższe niż ceny tradycyjnych żarówek, zwłaszcza w dłuższej perspektywie zakup LED-ów jest zdecydowanie bardziej opłacalny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium