unilight.com.pl
Diody LED w oświetleniu ulicznym

Oświetlenie uliczne przybiera z reguły formę ustawionych wzdłuż ulic i chodników wysokich lamp ulicznych. Często elementem miejskiej infrastruktury są także ozdobne słupy ustawione w parkach, na skwerach i placach. Mieszkańcy tak bardzo przywykli do ich widoku i tego, że rozświetlają miasta o konkretnej godzinie, że niewielu z nich zastanawia się… na jakiej zasadzie działa ten perfekcyjnie zaplanowany system. Jak nietrudno zgadnąć, poszczególne kwestie związane z oświetlaniem dróg i ulic określa prawo, a szczególnie norma PN-EN 13201:2007 „Oświetlenie dróg”. Składa się ona z czterech części:

  • PKN-CEN/TR 13201-1:2007 „Oświetlenie dróg. Część 1: Wybór klas oświetlenia”
  • PN-EN 13201-2:2007 „Oświetlenie dróg. Część 2: Wymagania oświetleniowe”
  • PN-EN 13201-3:2007 „Oświetlenie dróg. Część 3: Obliczenia oświetleniowe”
  • PN-EN 13201-4:2007 „Oświetlenie dróg. Część 4: Metody pomiarów parametrów oświetlenia”

 

Sterowanie oświetleniem ulicznym — jak to działa?

 

Najpopularniejsze systemy służące do sterowania oświetleniem ulicznym to stand-alone i telemanagement.

 

  • Stand alone to system, który lata swojej świetności ma już za sobą (choć wciąż z powodzeniem się go stosuje). Mówiąc w sporym uproszczeniu, polega on na tym, że w oprawie lampy umieszcza się urządzenie wyznaczające tak zwany środek nocy. Na podstawie jego „odczytów” moc oprawy odpowiednio się redukuje.
  • Bardziej nowoczesnym i zdecydowanie bardziej inteligentnym systemem sterowania oświetleniem ulicznym jest telemanagement. W tym systemie pracą urządzeń oświetleniowych zarządza komunikacja bezprzewodowa. W skład systemu wchodzą (oprócz samych lamp), lokalne sterowniki, szafa oświetlenia ulicznego ze sterownikiem centralnym oraz zaplecze technologiczne w postaci serwera komputerowego i interfejsu

 

Wraz z postępem technologicznym, coraz częściej tradycyjne źródła oświetlenia w postaci żarówek wypierają diody LED. Czym nad nimi górują?

 

Dlaczego właśnie oświetlenie LED?

 

Wśród najważniejszych powodów przemawiających za wykorzystaniem diod LED (także w oświetleniu ulicznym) wymienia się:

  • niskie zużycie energii. Domowa zmiana tradycyjnych żarówek na LED-y pozwala zmniejszyć zużycie energii i wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności. W przypadku oświetlenia ulicznego będą one zdecydowanie wyższe. Jak pokazują statystyki, w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, LED-y pozwalają wygenerować nawet 50% niższe koszty;
  • wysoką trwałość.Czy wiesz, że oprawy LED są uznawane obecnie za najbardziej wytrzymałe na rynku oświetlenia? W przypadku lamp miejskich, narażonych na działanie zmiennych temperatur, opadów, wiatru i rozmaitych wstrząsów ma to ogromne znaczenie;
  • długą żywotność. Diody LED są kilka, a nawet kilkanaście razy bardziej żywotne od tradycyjnych świetlówek. W zależności od rodzaju świecą zazwyczaj od 50 tys. do 100 tys. godzin;
  • ograniczoną do minimum konserwację. A to oznacza oszczędność pieniędzy i czasu;
  • brak emisji szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku lamp w parkach i na skwerach;
  • brak czasu potrzebnego, by się rozgrzać i zaświecić pełnią mocy. LED-y umożliwiają osiągnięcie pełnej jasności od razu po włączeniu.

 

Diody LED a miejskie oświetlenie dekoracyjne

 

Diody LED to doskonałe rozwiązanie wykorzystywane nie tylko do oświetlania ulic, parków i skwerów, ale także do dekoracyjnego podświetlania elementów miejskiej architektury, np. budynków czy mostów. Taka dekoracja zwiększa walory estetyczne przestrzeni, przekładając się na ogólną estetykę przestrzeni miejskiej. Użycie LED-ów nie wymaga także konieczności stosowania dodatkowych kolorowych filtrów wymaganych w przypadku standardowych opraw. A to upraszcza cały proces i generuje kolejne oszczędności.

 

Ciekawostka: czy wiesz, że do oświetlenia londyńskiego Pałacu Buckingham w Londynie, zastosowano 59 opraw LED? Koszty stworzenia takiej iluminacji wyniosły około 37 tys. funtów, a godzina pracy całego systemu kosztuje jednie… pół euro.

 

Diody LED w oświetleniu ulicznym — co jeszcze warto wiedzieć?

 

  • Aby uliczne oświetlenie LED najlepiej spełniało swoją funkcję, warto zwrócić uwagę na współczynnik oddawania barw. Najlepiej, gdyby jego wartość utrzymywała się na poziomie >80 CRI. Duże znaczenie ma także temperatura barwowa. Wyższa zapewni chłodne światło, niższa — ciepłe.
  • W przypadku lamp LED używanych na zewnątrz kluczowe znaczenie ma stopień szczelności opraw. To właśnie on definiuje ochronę przed dostępem niebezpiecznych części do wnętrza oprawy czy szkodliwymi skutkami wnikania wody. Oprawy uliczne nie mogę mieć niższego stopnia szczelności niż IP55. Dobrym przykładem może być tutaj uliczna lampa LED IP55 30 W - https://www.unilight.com.pl/lampa-uliczna-led-30w-ulogr01. Stanowi ona doskonały zamiennik dla tradycyjnych ulicznych opraw z żarówkami wykonanymi z sodu i rtęci. Dzięki swoim parametrom i diodom ledowym LED SMD 3030 - Philips / OSRAM, z powodzeniem zastąpi oprawy uliczne starego typu, wyposażone w żarówki sodowe typu HPS. Jej uniwersalny charakter sprawia, że jest wyjątkowo efektywnym kosztowo rozwiązaniem dla każdego rodzaju oświetlenia ulicznego. Dużym walorem jest 2-letnia gwarancja i możliwość samodzielnego regulowania temperatury barwowej.
  • Aby zachować najwyższą efektywność świetlną lamp ulicznych, warto wybrać te o… jak najwyższym współczynniku efektywności świetlnej. Takie oprawy będą dawać najwięcej światła i pobierać najmniej prądu.

 

Diody LED przyszłością oświetlenia miejskiego?

 

Wiele wskazuje na to, że już niebawem popularność LED-ów względem tradycyjnych źródeł światła będzie jeszcze większa. Przyczyna takiego stanu rzeczy to nie tylko oszczędności, trwałość opraw i wygoda konserwacji, ale także rozporządzenie wprowadzone przez

Komisję Europejską. Przewiduje ono stopniowe wycofywanie z użycia tradycyjnych żarówek

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium