unilight.com.pl

Human Centric Lighting

Human Centric Lighting - światło skoncentrowane na człowieku, przyjazne człowiekowi.

Badania chronobiologiczne dowodzą, że samopoczucie i efektywność pracy są nierozerwalnie związane z naszym rytmem dobowym regulowanym przez położenie słońca. Mieszkańcy krajów wysokorozwiniętych większość czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniech, gdzie ilość światła naturalnego jest niewystarczająca. W efekcie gorzej się czujemy, mamy trudności z koncentracją i zasypianiem. I tu z pomocą przychodzi koncepcja Human Centric Lighting.

Tryb życia człowieka dostosowany jest do położenia słońca. Rozbudzamy się gdy słońce wschodzi, a wieczorem robimy się senni. Wraz z postępem cywilizacji, nasz styl życia zmienił się radykalnie. Coraz więcej czasu spędzamy w sztucznie doświetlonych pomieszczeniach niż na zewnątrz. I wtedy pojawia się problem ze snem, koncentracją, pogarsza się nasze samopoczucie – brakuje nam naturalnego światła lub odpowiedniej barwy światła sztucznego dostosowanej do pory dnia.

Ten problem można rozwiązać w prosty sposób – inwestując w wysokiej jakości system oświetlenia DALI LED powstały w oparciu o koncepcję Human Centric Lighting – światła skoncentrowanego na człowieku, wokół człowieka. Na czym polega Human Centric Lighting? Chodzi o dokładne odwzorowanie szucznego światła LED, tak aby oświetlenie w domach czy w innych miejscach przebywania ludzi naturalnie podążało za światłem dziennym, czyli rano było jasne i intensywne, a wieczorem ciepłe i stonowane. Oświetlenie powinno zmieniać się automatycznie zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem ale także powinna byc możliwość ręcznego sterowania barwą i intensywnością oświetlenia.

Nasza firma przygotowała wdrożenie oprogramowania routerów Helvar sterujących systemami sterowania oświetleniem DALI. Posiadamy także odpowiednie zasilacze oraz oprawy LED wspierające koncepcję Human Centric Lighting.

Przykładowy harmonogram zmian barwy światła w czasie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium