unilight.com.pl
Ile lumenów na m2 trzeba zastosować w pomieszczeniach?

Moc tradycyjnych źródeł światła (np. jarzeniówek) określana jest za pomocą watów. Dziś coraz częściej operuje się jednak nazwą lumeny. Lumen jest jednostką miary strumienia świetlnego w układzie SI. Dziś to właśnie na podstawie tej miary określa się moc światła. Dokładniej rzecz ujmując, lumen jest więc jednostką strumienia świetlnego, który określa ilość światła, jakie emituje dane źródło. Analogicznie, im więcej lumenów (zapis: lm), tym jaśniej w pomieszczeniu. Same lumeny nie są jednak wystarczające do tego, by określić wydajność światła. W tym celu należy wykonać proste równanie, mianowicie: podzielić liczbę lumenów przez liczbę watów.  Im wyższy wynik, tym większa wydajność.

Ważne: warto przeliczać parametry każdorazowo, ponieważ większa liczba watów nie zawsze przekłada się na liczbę lumenów. Wszystko zależy od specyfikacji konkretnej żarówki.

Tyle samo lumenów = świecenie z taką samą mocą? 

Warto mieć na uwadze również to, że taka sama liczba lumenów w różnych żarówkach niekoniecznie oznaczać będzie, że będą one w takim samym stopniu oświetlać pomieszczenie. Jest to uzależnione nie tylko od rozmiaru i typu żarówki, ale także miejsca, z którego emituje światło. Przykładowo: strumień światła z żarówki zamontowanej na suficie skierowany będzie na podłogę. W ten sposób najlepiej oświetlone będzie to, co znajduje się bezpośrednio pod lampą. Dodatkowo światło będzie rozproszone – będzie przecież rozbiegać się na prawo i lewo, a także odbijać od podłogi.

Wszystko zależy także od tego, na jakiej wysokości znajduje się lampa. Im wyżej, tym bardziej rozproszone i o większym zasięgu będzie światło. Istotny jest także rodzaj żarówki – LED świeci punktowo, żarnikowa – rozproszonym światłem.

Lumeny, czy luksy? Jak określić ilość światła w danym punkcie?

Porządkując: liczba watów określa pobór energii, lumeny to ilość światła emitowanego przez źródło. Jak już wiadomo, żarówki nawet o dużej mocy mogą generować bardzo rozproszone światło, które nie skupi się w całości na punkcie, który ma oświetlić.

Jak zatem dowiedzieć się, ile konkretnie światła dotarło w wybrany punkt pomiarowy? Służą temu luksy. To właśnie liczba luksów padająca na dany obszar określa realną ilość światła potrzebną do komfortowego wykonywania czynności w danym miejscu. 

Przelicznik lumenów na m2

Na codzienne potrzeby własne mało kto potrzebuje dokładnych przeliczników. Zwykle efekt określa się wizualnie: świeci w sam raz, za mocno lub za słabo.

Rachunek nie jest prosty – wynika to z konieczności znajomości wielu parametrów, taki jak:

  • kąt rozproszenia światła z danej lampy,
  • wysokości, na jakiej znajduje się źródło światła,
  • ile lumenów dociera na dany obszar,
  • ukształtowania i powierzchni oświetlanego pomieszczenia.

Trzeba wziąć pod uwagę także… kolor ścian. Różne barwy w różny sposób odbijają światło.

Ile luksów i lumenów na m2?

Nie ma żadnych obowiązujących norm czy przepisów określających, jaka powinna być moc oświetlenia na m2. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i przeznaczenia pomieszczenia bądź strefy w nim.

Zawsze jednak lepiej, jeśli światła jest za dużo, aniżeli za mało. Najważniejsze, by całe pomieszczenie było równomiernie oświetlone, a wzrok nie męczył się podczas przebywania w nim i nie było konieczności miejscowego doświetlania, np. telefonem komórkowym czy latarką.

Do dokładnego przeliczenia ilości potrzebnych lumenów i luksów na m2 służy specjalistyczny program. We własnym zakresie również można jednak mniej więcej określić zapotrzebowanie.

Ile lumenów na m2 potrzebnych jest w różnych pomieszczeniach?

Zanim kupisz wybrane żarówki i lampy, określ więc ich docelowe przeznaczenie. Inny system oświetlenia będzie potrzebny w biurze, inny w salonie, łazience czy kuchni. Ile mniej więcej lumenów powinno przypadać na m2, by zapewnić maksymalny komfort użytkowania pomieszczenia?

Trzeba przeliczyć:

  • liczbę lumenów potrzebną do swobodnego wykonania danej czynności bez męczenia wzroku (np. czytanie gazety),
  • pole powierzchni, jaka ma być oświetlona.

Teraz trzeba wziąć pod uwagę liczbę watów w danej żarówce i podzielić przez liczbę potrzebnych lumenów. W ten sposób wyliczysz zapotrzebowanie.  1 luks (lx) to liczba lumenów padająca na powierzchnię 1m2. Wzór jest więc prosty: 1 lx=1l/m2.

  • salon – stół, czytanie (500 luksów),
  • kuchnia (500 luksów),
  • biuro – na biurku (500 luksów),
  • sypialnia (250 luksów),
  • łazienka – do wykonywania precyzyjnych czynności (600 luksów).

Jakie oświetlenie będzie optymalne?

Wybór różnych rodzajów źródeł światła jest bardzo szeroki – od taśm LED, przed listwy po reflektory halogenowe. W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia potrzebne jest światło i z jaką częstotliwością będzie używane, można dobrać idealny wariant.

W mieszkaniu zwykle planuje się trzy strefy źródeł światła:

  • centralne (lampa sufitowa),

Każde z nich spełnia określoną, główną rolę. Przy wyborze trzeba kierować się nie tylko mocą i barwą światła, jakie emitują, ale także dopasowaniem stylistycznym: do siebie nawzajem i do pomieszczenia. Nowoczesne lampy sufitowe (plafony), lampy wiszące i karnisze, punktowe światła LED czy kinkiety ścienne pochodzące od sprawdzonych producentów to gwarancja pełnej satysfakcji użytkowania, a także bezpieczeństwa stosowania.

Zasady dobierania rodzajów światła

Rodzaj i moc oświetlenia powinny być dopasowane do konkretnego pomieszczenia, z uwzględnieniem:

  • dziennego czasu przebywania w nim,
  • przeznaczenia,
  • jego dostępu do naturalnego, dziennego światł

Trzeba kierować się nie tylko rodzajem oświetlenia (plafony, lampy wiszące, żyrandole), jego mocą (Waty, lumeny, luksy), ale także barwą.

Do wyboru są trzy warianty:

  • barwa ciepła,
  • barwa zimna,
  • światło neutralne.

Ciepłe światło relaksuje i wprowadza przytulny nastrój. Najlepiej sprawdzi się więc w pomieszczeniach, w których się relaksujesz i śpisz. Idealne także jako delikatne światło w tle, np. do wieczornego oglądania telewizji.

Zimne światło sprawdza się najlepiej tam, gdzie potrzebne jest wyraźne oświetlenie dużych powierzchni (hipermarkety, magazyny, hale sportowe). Przy dłuższym użytkowaniu nie męczy wzroku tak, jak ciepłe światło. Warto jednak mieć na uwadze to, że w przypadku pomieszczeń o minimalistycznym, surowym charakterze, zimne światło jeszcze bardziej wyeksponuje ten chłód.

Neutralne światło jest najbardziej zbliżone do naturalnego, dzięki czemu jest najzdrowsze dla oczu. Nie rozprasza – wręcz przeciwnie, sprzyja skupieniu. Dlatego zalecane jest wszędzie tam, gdzie trzeba się skupić: w pracy, gabinecie, przy nauce.

Dobrze dobrane oświetlenie może zupełnie zmienić charakter wnętrza – na lepsze, ale także na gorsze! Dlatego do tego tematu trzeba podejść w sposób przemyślany i zaplanowany. Czasem jedna, maleńka lampka wprowadzi niesamowity nastrój…

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium