unilight.com.pl
Jaki naświetlacz LED?

Naświetlacze LED przypominają wyglądem klasyczne lampy halogenowe – takie, które powszechnie stosowane są do oświetlania podjazdów, wjazdu do garażu czy billboardów. LED-y jednak dłuższą żywotność i pobierają znacznie mniej energii.  Takie lampy znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, do oświetlania dużych powierzchni (np. hal magazynowych, sal koncertowych, obiektów) oraz tych mniejszych, na potrzeby prywatne (garaże, bramy, podjazdy). Dlaczego LED-y są tak chętnie wybierane i czym kierować się przy wyborze nowego naświetlacza?

Dlaczego oświetlenie LED jest tak popularne?

Technologia oświetlenia LED jest wykorzystywana coraz częściej i tradycyjne formy źródeł sztucznego światła są przez nią wypierane. W ciągu ostatnich lat zdobyła ogromną popularność, przede wszystkim ze względu na energooszczędność. Pozostałe, najważniejsze zalety, dzięki którym pozostawia konkurencję w tyle, to:

  • wyraźne, jasne światło, bez mrugania (produkty wysokiej jakości),

  • spora gama kolorystyczna (są niezastąpione na imprezach),

  • możliwość wyboru różnych barw światła – ciepłe, zimne, neutralne ,

  • szerokie możliwości aranżacji i tworzenia całych instalacji LED,

  • łatwe sterowanie (nawet za pomocą smartfona),

  • wąska wiązka światła (dzięki temu nie trzeba żadnych odbijaczy – światło świeci dokładnie tam, gdzie jest skierowane).

Dodatkowo żarówki LED (te wysokiej jakości, pochodzące od sprawdzonych producentów) są bezpieczne w użytkowaniu. Do ich produkcji nie używa się bowiem szkodliwych substancji jak np. rtęć. Potencjalne stłuczenie takiej żarówki czy lampy nie wiąże się więc z dodatkowym niebezpieczeństwem. 

Oświetlenie LED na potrzeby przemysłu 

To właśnie przede wszystkim ze względu na niższy pobór energii oraz wyraźne, jasne światło bez mrugania i długą żywotność diod oświetlenie LED jest tak chętnie wykorzystywane w przemyśle. Wyższy koszt zakupu lampy halogenowej LED jest rekompensowany przez niższe zużycie energii. Oszczędność jest więc widoczna niemal od razu. 

Zastosowanie naświetlaczy LED

Naświetlacze LED są doskonałym wyborem zawsze wtedy, gdy trzeba doświetlić obiekt lub nieruchomość. Mniejsze zużycie energii elektrycznej jest w tym przypadku nieocenione. 

Naświetlacze LED spiszą się wszędzie tam, gdzie do tej pory używane były klasyczne halogeny. Modele przeznaczone do używania na zewnątrz są odporne na warunki atmosferyczne (w tym na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury). Dodatkowo z biegiem czasu ich walory estetyczne nie ulegają pogorszeniu.  Ruchome panele pozwalają na dostosowanie odpowiedniego kąta światła, a naświetlacze wyposażone w czujnik ruchu pozwolą na jeszcze większą oszczędność – będą uruchamiać się tylko wtedy, gdy będzie potrzeba. 

Naświetlacze LED sprawdzą się przede wszystkim:

  • w warsztatach,
  • w ogrodach,
  • do oświetlania podjazdów i tarasów,
  • w halach magazynowych,
  • do oświetlania obiektów architektonicznych,
  • w niewielkich budynkach o podwyższonej wilgotności (piwnice, magazyny, myjnie samochodowe).

Kryteria wyboru naświetlacza LED

Przed zakupem naświetlacza trzeba przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania względem niego. Warto wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, uwzględniając przede wszystkim jego przeznaczenie. 

Najważniejszymi kryteriami wyboru są:

  • czujnik ruchu – to punkt wyjścia do tego, jaki model wybrać. Jeśli światło nie jest potrzebne przez całą noc, a jedynie wtedy, gdy ktoś pojawi się w danym miejscu, zdecydowanie lepiej wybrać naświetlacz z czujnikiem ruchu. Pozwoli to zaoszczędzić jeszcze więcej energii elektrycznej

  • klasa szczelności – to istotne kryterium ze względu na warunki, w jakich naświetlacz ma się docelowo znajdować. Jeśli potrzebujesz go wyłącznie na zewnątrz i całorocznie, ten parametr jest bardzo istotny. Im większa odporność na pył, wilgoć i promieniowanie UV, tym dłuższa żywotność i bezawaryjność lampy. 

  • moc – wyrażona w lumenach. Ten parametr nie oznacza mocy, z jaką naświetlacz świeci, a jej pobór. Jeśli lampa ma być zastosowana do oświetlenia niewielkiej powierzchni, model o dużym poborze mocy nie będzie potrzebny. 

  • barwa światła – do wyboru są 3: zimna, ciepła i neutralna. Dobiera się ją w zależności od potrzeb. Neutralna będzie najlepsza wszędzie tam, gdzie polegać można wyłącznie na sztucznym oświetleniu (np. hale produkcyjne), ciepła pomoże osiągnąć efekt zmiękczenia wyglądu oświetlanego obiektu. Zimna zaś będzie najlepsza do oświetlania podjazdów, garażu czy bramy. 

Rodzaje naświetlaczy LED

Wybór naświetlaczy LED jest bardzo szeroki, dlatego bez problemu można znaleźć modele dokładnie odpowiadające zapotrzebowaniu. 

Warto wziąć pod uwagę produkty producenta UNILIGHT, który oferuje naświetlacze wysokiej jakości, między innymi:

Kolorowy naświetlacz LED to sprzęt niezastąpiony na każdej imprezie – czy to prywatnej, czy masowej. Łatwe sterowanie zmianą koloru (z poziomu pilota) pozwala na błyskawiczną zmianę ustawień. Kolorowy LED to także świetny sposób na uatrakcyjnienie estetyki oświetlanego obiektu: jeszcze bardziej przykuje do niego uwagę. Naświetlacz wyposażony jest w kilka różnych programów, które można zmieniać ręcznie lub ustawić ich automatyczną zmianę. 

Naświetlacz emitujący światło o zimnej  barwie sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyraźne oświetlenie. Niewielkie gabaryty naświetlacza w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji sprawiają, że jest to świetna propozycja na użytek własny. Oświetlenie garażu, dziedzińca lub drzwi wejściowych do budynku – zastosowań można znaleźć wiele! 

Neutralna barwa światła emitowana przez naświetlacz LED znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest długotrwała (np. kilkugodzinna) emisja światła, jak najmniej uciążliwa dla wzroku. Będzie więc idealnym rozwiązaniem w halach produkcyjnych czy magazynowych. Nie męczy oczu i jest bardzo zbliżona do światła dziennego. 

Dodatkową zaletą naświetlaczy LED jest fakt, że nawet pomimo długotrwałej pracy nie nagrzewają się. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane w pobliżu nawet delikatnych przedmiotów i materiałów. Między innymi właśnie z tego względu żarówki i naświetlacze LED są chętnie wykorzystywane do oświetlania na przykład gablot z eksponatami w muzeach czy na wystawach. 

Stosowanie oświetlenia LED może w znacznym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska. Nie tylko przez zmniejszenie zużycia prądu, ale także dzięki temu, że do ich produkcji nie używa się szkodliwych substancji (np. rtęci). Długa żywotność diod (przeciętnie 20-30 tys. godzin) sprawia, że zakupu dokonuje się raz na wiele lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium