unilight.com.pl
Jakie lampy solarne do ogrodu?

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne to urządzenia, które harmonijnie łączą energooszczędną technologię LED z panelami fotowoltaicznymi. W ciągu dnia chłoną promienie słoneczne. Dzięki akumulatorom mogą je zmagazynować, aby w nocy przetworzyć w… energię elektryczną. Możesz używać ich nie tylko latem, ale również jesienią i zimą. Odpowiednio naładowane świecą od 8 do 12 godzin. W zależności od modelu emitują światło o odmiennych barwach i różnej mocy (zazwyczaj od niespełna jednego do kilku watów). Oprócz prostego mechanizmu i oszczędności energii lampy z panelem solarnym mają jeszcze inne unikalne zalety. Jakie?

Zalety lamp solarnych

Do najważniejszych zalet lamp solarnych należą:

  • oszczędności.

    Dzięki temu, że lampa solarna przekształca energię słoneczną w energię elektryczną, użytkowanie takiego urządzenia nic Cię nie kosztuje. Jedynym wydatkiem, jaki musisz ponieść jej zakup;

  • łatwy montaż.

    Takie urządzenia nie wymają dostępu do prądu. Mogą być więc zamontowane właściwie w każdym miejsc;

  • bezpieczeństwo użytkowania.

    Źródłem światła w lampach solarnych są zasilane akumulatorami diody LED. A te, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek się nie nagrzewają Umieszczone w ogrodzie będą więc w pełni bezpieczne również dla dzieci i zwierząt;

  • czujniki zmierzchowe.

    Wiele lamp solarnych ma czujniki zmierzchu, które automatycznie włączają urządzenie. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i eliminuje konieczność samodzielnego włączania i wyłączenia urządzeń;

  • czujniki ruchu.

    Dzięki nim ograniczysz zużycie zmagazynowanej w akumulatorze energii.

Jakie lampy solarne do ogrodu?

Wybór lamp solarnych powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Najważniejsze z nich to funkcje, jakie ma spełnić, preferowany efekt wizualny, szczelność opraw oraz temperatura barwowa.

Wybór lampy solarnej — funkcjonalność i efekt wizualny

  • Aby wytyczyć ścieżkę w ogrodzie,

    możesz użyć niewielkich punktów świetlnych o małej mocy (do 1 W). Emitowane przez nie światło będzie subtelne. W zupełności wystarczy jednak, aby wyznaczyć granice alejek.

  • Chcesz wprowadzić do ogrodu szczyptę… tajemniczości i magii?

    Zamiast klasycznych lamp wybierz te w kształcie ważek, motyli czy kwiatów. Najlepsze efekty osiągniesz dzięki tym świecących kolorowym, tęczowym światłem.

  • Zależy Ci na tym, aby lampa emitowała światło o większej mocy?

    Sięgnij po tę w kształcie kuli, umieszczoną na metalowej stopce z podstawą. Dzięki niej z powodzeniem wbijesz lampę w ziemię lub stabilnie ustawisz przy ścieżce. Ciekawą alternatywą dla klasycznej stylistyki mogą być lampy — doniczki, wykonane z tworzywa sztuczne i podświetlone LED-ami.

  • Chcesz ozdobić ogrodzenie lub altanę?

    Wybierz solarne węże świetlne lub kolorowe lampiony. Takie dekoracje świetnie sprawdzą się także podczas okolicznościowych imprez w ogrodzie.

Ważne (ramka):

kupując lampy solarne, nie warto kierować się przede wszystkim ceną. Jeśli kupisz te najtańsze może się okazać, że szybko będziesz musiał je wymienić. Wybór nieco droższych, oferowanych przez sprawdzonego producenta będzie gwarancją długiego, w pełni satysfakcjonującego użytkowania.

Wybór lampy solarnej a szczelność opraw

Wybór lampy solarnej powinien być podyktowany także szczelnością oprawy. Tę określa symbol IP podany przez producenta. Określa on poziom ochrony przed wnikaniem pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) i cieczy (druga cyfra od 0 do 9).

Pierwsza cyfra

0 – brak ochrony,

1 – ochrona przed ciałami stałymi 50 mm i więcej,

2 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 12,5 mm i większej,

3 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 2,5 mm i większej,

4 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 1 mm i większej,

5 – ochrona przed pyłem,

6 – obudowa pyłoszczelna.

Druga cyfra

0 – brak ochrony,

1 – odporność na padające krople wody,

2 – ochrona przed kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15 stopni,

3 – ochrona przed natryskiwaniem wody pod kątem do 60 stopni od pionu z każdej strony,

4 – obudowa bryzgoszczelna,

5 – ochrona przed strugą wody 12,5 l/minutę z każdej strony,

6 – ochrona przed bryzgiem wody 100 ml/min z każdej strony,

7 – możliwość zanurzenia w wodzie na 30 minut na głębokość 0,15 m,

8 – możliwość ciągłego zanurzenia w wodzie,

9 – ochrona przed wodą pod ciśnieniem 80-100 barów w temp. do +80ºC.

Jeśli szukasz oprawy, którą zamontujesz w gruncie, wybierz tę oznaczoną IP 66. Jeśli chcesz zamontować oprawę w oczku wodnym, sięgnij po tę z IP 68. Dla reflektorów i słupków optymalne będzie IP na poziomie 54.

Oprócz symbolu IP określającego klasę szczelności zwróć uwagę również na klasę izolacji elektrycznej, oznaczoną cyfrą rzymską od I do III. Lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, a te do podświetlenia oczek wodnych – III.

Temperatura barwowa lampy solarnej

Wybierając lampę solarną możesz sięgnąć po tę, emitującą chłodne, neutralne lub ciepłe refleksy świetlne.

  • Lampy o temperaturze barwowej poniżej 3300 K emitują śmiało o ciepłej barwie. Zapewnia ono efekt przytulnej, ciepłej przestrzeni.

  • Lampy o temperaturze barwowej od 3300 K do 5300 K emitują naturalne światło, które dobrze odzwierciedla kazały i barwy przedmiotów.

  • Lampy o temperaturze barwowej powyżej 5300 K – emitują chłodne światło o niebieskiej barwie. Taki odcień… zachęca do aktywności i działania.

Lampy solarne — nie tylko do ogrodu

Dzięki lampom solonym oświetlisz nie tylko ogród, ale również taras i balkon. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się także do oświetlenia ścieżki w ogrodzie i wszystkich innych przestrzeni, w których instalacja gniazdka elektrycznego nie jest możliwa.

Lampy solarne — co jeszcze warto wiedzieć?

Aby użytkowanie lamp solarnych było w pełni satysfakcjonujące:

  • ustaw je w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu zapewnisz urządzeniom wysoki pobór energii słonecznej. Jeśli lampa nie będzie miała dostępu do światła, akumulator odpowiednio się nie naładuje, a co za tym idzie może nie wystarczyć na całą noc pracy;

  • nie umieszczaj lamp w bliskim sąsiedztwie innych źródeł światła. Jeśli to zrobisz, czujnik zmierzchu może nie działać sprawnie;

  • zwróć uwagę na rekomendowaną przez producenta odległość, jaka powinna dzielić poszczególne lampy. Jeśli umieścisz je zbyt blisko siebie, mogą migotać;

  • regularnie oczyszczaj klosze i obudowy lamp. Zabrudzenia i smugi mogą wpłynąć na gorsze ładowanie się baterii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium