unilight.com.pl
Jakie oświetlenie do garażu?

Podstawową funkcją garażu jest przechowywanie aut i zabezpieczenie ich przed kradzieżą, uszkodzeniem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Często zdarza się jednak, że garaże mają również inne zastosowanie — są przydomowymi magazynami do składowania opon, urządzeń ogrodowych, części samochodowych, farb i rozpuszczalników czy warsztatami dla majsterkowiczów.

Oświetlenie zależne od funkcji

Jak nietrudno zgadnąć, garaż, w którym wykonujesz precyzyjne prace naprawcze będzie wymagał innego źródła światła niż ten, służący wyłącznie do oświetlenia pojazdu. Jak wybrać lampy w zależności od przeznaczenia garażu?

Garaż do przechowywania auta

Jeśli garaż służy włącznie do przechowywania auta, aby go oświetlić, z powodzeniem wystarczy pojedyncze źródło światła. Najlepiej, jeśli będzie uruchamiane czujnikiem ruchu. Takie udogodnienie wyeliminuje konieczność błądzenia w ciemnościach w celu poszukiwania ręcznego włącznika. Czujnik ułatwi więc codzienność, zwłaszcza zimą, kiedy za oknem szybko robi się ciemno. Przełoży się także na mniejszy pobór energii, zapewniając tym samym oszczędności.

Garaż jako domowy warsztat

Jeśli garaż służy jako przydomowa majsterkowania, z pewnością znajdują się w nim szafy lub półki wypełnione urządzeniami, narzędziami i preparatami. Oświetlenie takiego pomieszczenia powinno więc zapewniać nie tylko dogodne warunki do precyzyjnego poruszania się między nimi, ale również do natychmiastowego zlokalizowania potrzebnego produktu. Jakie lampy wybrać? W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe, np. niewielkie, umieszczone pod sufitem punkty świetlne, lampki mobilnymi, w postaci oprawy połączonej z klipsem lub świetlówki liniowe. Jeśli sięgniesz po te z elektronicznym zapłonnikiem, wyeliminujesz towarzyszące ich uruchamianiu charakterystyczne mruganie.

Oświetlenie stołu roboczego

Jeśli w garażu znajduje się stół roboczy, trzeba dobrze oświetlić również jego powierzchnię. Podobnie jak w przypadku wskazanych wyżej półek i szaf, najlepiej zrobić to przy pomocy oświetlenia punktowego. Pamiętaj jednak, że jeśli ukierunkujesz snop światła bezpośrednio na blat, powstanie wyraźny cień. A ten, zwłaszcza przy pracach wymagających precyzji jest bardzo niepożądany. Aby wyeliminować efekt cienia, sięgnij po oprawy jarzeniowe. Takie lampy dobrze rozpraszają światło i lepiej niż tradycyjne żarówki oddają rzeczywiste barwy przedmiotów.

Jeśli warunki techniczne i aranżacja pomieszczenia na to pozwalają, możesz rozmieścić oprawy wzdłuż sufitu oraz dodatkowo na ścianach. Jeśli wyposażysz je w osobne włączniki, zapewnią precyzyjnie oświetlenie konkretnych powierzchni.

Oświetlenie miejsc trudno dostępnych

Jak oświetlić powierzchnie trudno dostępne? Zwłaszcza takich, które po uruchomieniu górnych i bocznych świetlówek stają się zacienione? Do oświetlenia takich miejsc, majsterkowicze często używają… latarki czołowej. Dzięki jej użyciu snop światła podaży za wzrokiem, precyzyjnie oświetlając każdą, nawet najmniejszą powierzchnię. Pamiętaj jednak, że jeśli użyjesz lampy czołowej, rejony pozostające poza obszarem wzroku pozostaną zaciemnione. Alternatywą lub dodatkiem do popularnej czołówki może być użycie lampy warsztatowej, lub naświetlacza LED.

  • Lampy warsztatowe to lampy wyposażone w magnesy lub specjalne zawieszki. Dzięki nim łatwo i szybko przymocujesz lampę do powierzchni, precyzyjnie oświetlając wybrany obszar. Konstrukcje takich lamp są proste, a jednocześnie bardzo trwałe. Często są wyposażone w metalowe klosze chroniące źródło światła oraz dodatkową zabezpieczającą siatkę ochronną.

  • Naświetlacze LED to trwałe i wydajne urządzenia, które podobnie jak lampy warsztatowe, pozwalają oświetlić konkretną powierzchnię. Zawieszane na specjalnym statywie lub stojące zapewniają komfort użytkowania. Dzięki teleskopowej konstrukcji pozwalają precyzyjnie skierować wiązkę światła w dane miejsce.

Oświetlenie podjazdu i drzwi garażowych

Planując oświetlenie garażu, nie możesz zapomnieć o lampach, które oświetlą podjazd i drzwi garażowe. Do oświetlenia przestrzeni przed garażem świetnie się sprawdzą kinkiety i plafony zewnętrzne. Drogę do garażu odpowiednio oświetlą lampy najazdowe lub reflektory. Jeśli chcesz osiągnąć elegancki efekt wizualny, sięgnij po lampy słupkowe. Koniecznie te z czujnikiem ruchu. Kiedy czujnik zanotuje ruch, lampa się zaświeci. Takie rozwiązanie jest więc nie tylko niezwykle wygodne, ale również ekonomiczne.

Oświetlenie kanału

W Twoim garażu znajduje się kanał? Takie konstrukcje posiadają z reguły rozmieszczone wzdłuż ścian oświetlenie. Często bywa ono jednak niewystarczające. Aby precyzyjnie doświetlić konkretne obszary, sięgnij po wspominaną wcześniej lampę warsztatową lub naświetlacz LED.

Barwa światła w garażu

Jeśli wykonujesz w garażu prace wymagające precyzji, wybierz żarówki emitujące światło o barwie maksymalnie zbliżonej do naturalnego światła. Najlepiej odwzorują je diody LED o temperaturze barwowej od 4000 K.

Ważne oprawy

Wybierając lampy do oświetlenia garażu oraz podjazdu, zwróć uwagę nie tylko na ich funkcjonalność i estetykę, ale również na trwałość i klasę szczelności opraw.

Aby odpowiednio spełniały swoją funkcję, lampy garażowe powinny być wyposażone w solidne oprawy, zabezpieczające przed przypadkowym uszkodzeniem, potrąceniem czy zbiciem. Te o delikatnej i kruche strukturze zdecydowanie się nie sprawdzą. Nie mniej ważna od trwałości, jest klasa szczelności opraw. Oznaczana symbolem IP składa się z dwóch cyfr. Pierwsza z nich określa stopień ochrony przed dostępem ciał obcych, druga — stopień ochrony przed wnikaniem wody.

Pierwsza cyfra:

0 – brak ochrony,

1 – ochrona przed ciałami stałymi 50 mm i więcej,

2 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 12,5 mm i większej,

3 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 2,5 mm i większej,

4 – ochrona przed ciałami obcymi o średnicy 1 mm i większej,

5 – ochrona przed pyłem,

6 – obudowa pyłoszczelna.

Druga cyfra:

0 – brak ochrony,

1 – odporność na padające krople wody,

2 – ochrona przed kroplami wody przy wychyleniu obudowy do 15 stopni,

3 – ochrona przed natryskiwaniem wody pod kątem do 60 stopni od pionu z każdej strony,

4 – obudowa bryzgoszczelna,

5 – ochrona przed strugą wody 12,5 l/minutę z każdej strony,

6 – ochrona przed bryzgiem wody 100 ml/min z każdej strony,

7 – możliwość zanurzenia w wodzie na 30 minut na głębokość 0,15 m,

8 – możliwość ciągłego zanurzenia w wodzie,

9 – ochrona przed wodą pod ciśnieniem 80-100 barów w temp. do +80ºC.

W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, z dużą emisją kurzu i zanieczyszczeń, wybierz tę, posiadają co najmniej IP65.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium