unilight.com.pl
Jakie oświetlenie do salonu?

W jaki sposób oświetlenie wpływa na nastrój w pomieszczeniu?

Salon może pełnić kilka funkcji, a najważniejsze z nich to:

 • użytkowa,

 • rekreacyjna,

 • dekoracyjna.

Zwykle przeplatają się one ze sobą dość płynnie, szczególnie w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, w których trzeba sprytnie pogodzić kilka funkcji. Najczęściej stosowanym w każdym pomieszczeniu rodzajem oświetlenia jest lampa centralna – plafon lub lampy wiszące i żyrandole. Jest to element niezbędny do tego, by równomiernie oświetlić całą powierzchnię.  Głównym zadaniem lampy centralnej jest oświetlenie pomieszczenia w taki sposób, by po zmierzchu nie poruszać się po omacku. Rozproszenie i moc światła z lampy centralnej będą wystarczające również do wykonywania czynności, które nie wymagają dużej precyzji: sprzątania, składania prania, zabawy ze zwierzęciem.

Nie będzie ona jednak ani wystarczającym, ani najbardziej adekwatnym źródłem światła w przypadku niektórych czynności: pracy czy czytania książki. Również spożywanie posiłków w pomieszczeniu oświetlonym tylko jedną, centralną lampą, może być męczące dla oczu.

Za pomocą światła można zupełnie zmienić charakter wnętrza. Wszystko zależy od:

 • rodzaju oświetlenia (lampy wiszące, stojące, pojedyncze lub punktowe),

 • barwy światła (ciepłe, zimne, neutralne),

 • segmentów salonu (różne funkcjonalne kąciki),

 • stylu aranżacji salonu.

Wybór jest więc ogromny, pomysłów również jest sporo. Jak w takim razie urządzić salon z głową pod kątem oświetlenia?

Oprawy sufitowe i podtynkowe downlight

Lamty wiszące, żyrandole

Systemy szynowe

Plafony wewnętrzne

Jak zaplanować oświetlenie w salonie?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, jakie funkcje będzie pełnił salon. W zależności od tego trzeba podzielić go na strefy. Dla każdej z nich z kolei dobiera się inny rodzaj oświetlenia.

Głównym źródłem prawie zawsze będzie centralna lampa sufitowa. W zależności od stylu, w jakim pomieszczenie ma być urządzone, można zastosować:

 • jedno źródło światła centralnego (najczęściej lampy wiszące, żyrandole i lampy sufitowe – plafony)

 • kilka źródeł światła (punktowe lampki LED, reflektorki halogenowe).

W zależności od indywidualnych pomysłów, rolę głównego oświetlenia pełnią nieraz także lampy ścienne i kinkiety.

Planując funkcjonalność poszczególnych stref salonu, trzeba mieć na uwadze właśnie sposób ich doświetlenia. Warto zacząć od ustawienia mebli (foteli, krzeseł, kanap, stołu, biurka…). Meble poustawiane na swoich docelowych miejscach pozwolą ocenić i zaplanować ostateczny wygląd lokalu, wraz z określeniem funkcjonalności każdego zakątka.

Warto przy tym pamiętać o zwróceniu uwagi na to, czy pomieszczenie ma dostęp do dużej ilości światła dziennego – od tego również zależy rozmieszczenie i odpowiednia moc oraz barwa sztucznego światła. Im ciemniejszy salon, tym więcej różnych źródeł sztucznego światła powinno się w nim znajdować.

Oświetlenie salonu otwartego z kuchnią

W przypadku salonu łączonego z kuchnią, zastosowanie kilku niezależnych od siebie źródeł oświetlenia będzie w zasadzie nieuniknione. Tylko w ten sposób zapewni się funkcjonalność pomieszczenia, bez nadmiernego męczenia wzroku.

Najlepiej w takim przypadku zastosować:

 • lampę centralną (pośrodku sufitu lub kilka mniejszych lamp rozmieszczonych równomiernie na suficie),

 • lampę nad stół,

 • lampę podłogową (obok kanapy/za kanapą w salonie).

Dobrze sprawdzą się także lampy ścienne i kinkiety.

Oświetlenie salonu z jadalnią

Podobnie rzecz ma się w przypadku salonu z częścią jadalną. W tym przypadku także warto postawić na lampę sufitową – a w zasadzie dwie. Jedna do oświetlenia salonu, druga – nad stołem.

Wybór odpowiedniej oprawy światła nad stół zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest pomieszczenie. Niezmiennie niezawodne są lampy wiszące. Jeśli stół ustawiony jest krótszym brzegiem przy ścianie, to na niej sprawdzi się oświetlenie na kinkiecie, zamocowane prostopadle do niego.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, oświetlając salon?

Urządzając salon pod kątem oświetlenia, bardzo ważne jest również to, by zastosowane rozwiązania były ze sobą spójne stylistycznie, a jednocześnie pasowały oczywiście do stylu aranżacji wnętrza. System oświetlenia powinien być również zaplanowany w taki sposób, by każde ze źródeł, działając oddzielnie, zapewniały dobre oświetlenie.

Barwa światła do salonu

Wybór opraw i idącej za tym funkcjonalności oświetlenia do salonu to jedna kwestia. Druga, równie ważna, to barwa światła.

Do wyboru są trzy rodzaje:

 • zimna,

 • ciepła,

 • neutralna.

Właściwości światła zimnego

Światło o zimnej barwie sprawdzi się najlepiej w dużych pomieszczeniach wymagających wielogodzinnego oświetlenia. Należą do nich sklepy, hale magazynowe, ale także biura i gabinety – szczególnie te, w których nie ma dostępu do światła dziennego lub jest on bardzo ograniczony.

Zimne światło jest wyraźne, jednak, jak sama nazwa wskazuje – daje chłodny efekt. Jeśli pomieszczenie jest urządzone w surowym stylu, zimne oświetlenie pogłębi ten efekt.

Gdzie sprawdzi się światło ciepłe?

Ciepła barwa światła „zmiękcza” otoczenie i daje uczucie przytulności. Ciepłe światło pomaga się zrelaksować i uspokoić. W salonie sprawdzi się doskonale do oświetlenia kącika relaksacyjnego.

Dobrze odnajdzie się również nad stołem w kąciku jadalnym. Odpręży i uprzyjemni czas spożywania posiłku.

Co daje światło neutralne?

Neutralna barwa światła jest najbardziej zbliżona do tego naturalnego, dziennego. Nie przekłamuje rzeczywistych barw przedmiotów, nie męczy wzroku. Neutralne światło to idealny kompromis między barwą ciepłą i zimną. Sprzyja koncentracji, dlatego warto wybierać je do pracy i nauki.

Oświetlenie LED w salonie – jak zaplanować instalację?

Żarówki LED sukcesywnie zyskują na popularności i nic w tym dziwnego. Do najważniejszych zalet można zaliczyć:

 • jasne, wyraźne światło

 • niewielki pobór prądu

 • bezpieczeństwo stosowania (brak szkodliwych substancji)

 • bardzo długą żywotność

 • szeroki wybór kolorów światła

 • ogromne możliwości aranżacji.

Lampy LED można zastosować w każdym pomieszczeniu, sprawdzą się także w salonie. Duże pole manewru dają nowoczesne, designerskie żarówki LED, które nie potrzebują dodatkowej oprawy – są ozdobą samą w sobie.

LED-y zapewnią kompleksowe oświetlenie całego salonu. Wykorzystasz je zarówno w roli centralnego, jak i punktowego źródła światła (np. jako oświetlenie szafek).

Plafony LED można zamocować na dwa sposoby:

 • natynkowo,

 • podtynkowo.

Takie rozwiązanie nie wymusza więc wykorzystania sufitu podwieszanego, który w małych pomieszczeniach może zabrać niepotrzebnie przestrzeń.

Dekoracyjne oświetlenie LED do salonu

LED-y spełniają także funkcję dekoracyjną – szczególnie taśmy LED. Taką taśmę można przytwierdzić do okna, ściany, półki czy mebli zupełnie bezinwazyjnie. Po prostu się ją przykleja.

Warto postawić także na eleganckie i nowoczesne profile aluminiowe, w których umieszczone jest źródło światła. Zastosowanie takiego punktowego oświetlenia LED daje nieograniczone możliwości podświetlenia:

 • obrazów i dekoracji,

 • schodów,

 • półek.

Reasumując: możliwości oświetlenia salonu są w zasadzie niczym nieograniczone. Wybór opraw i żarówek jest ogromny, dzięki czemu bez problemu wybierzesz to, co będzie pasować do Twojego salonu idealnie! Wystarczy dobry plan przed przystąpieniem do prac – a te w większości będziesz w stanie wykonać samodzielnie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium