unilight.com.pl
Jakie oświetlenie do sypialni — praktyczny poradnik

Oświetlenie ogólne do sypialni

Ogólne źródło światła w sypialni powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze. Jego wybór powinien być podyktowany kilkoma czynnikami. Najważniejsze to stylistyka pomieszczenia, jego wielkość i preferowany efekt.

  • Najpopularniejszym źródłem światła ogólnego wciąż pozostaje wisząca pod sufitem lampa. Stylowa, nawiązująca wyglądem do mebli i dodatków będzie nie tylko funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym elementem wnętrza. Aby uzyskać najlepszy efekt, wybierz tę emitującą światło rozproszone. W klasycznie zaaranżowanych sypialniach świetnie sprawdzi się klasyczny żyrandol wykonany z lekkiego, subtelnie prześwitującego materiału.

  • We wnętrzach zaaranżowanych w stylu industrialnym, skandynawskim czy vintage, świetnie odnajdą się minimalistyczne lampy… pozbawione klosza. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, wybierz ładną, dekoracyjną żarówkę. Najlepiej taką o ciepłym, miodowym odcieniu.

  • Jeśli zależy Ci na tym, aby wnętrze miało nowoczesny, designerski charakter, możesz zastąpić wiszącą lampę lampami stojącymi lub kinkietami. Wybierając taką opcję, zadbaj o to, aby wszystkie najważniejsze punkty w pomieszczeniu były dobrze doświetlone.

Ważne (ramka):

jeśli sypialnia spełnia także inne funkcje lub jest wyodrębnioną częścią większego pomieszczenia, świetnym rozwiązaniem będą lampy umożliwiające regulację barwy światła. Dzięki takiej funkcji w ciągu zaledwie kilku chwil przemienisz przytulną sypialnię w funkcjonalny pokój dzienny. Zmniejszysz także zużycie energii i… zaoszczędzisz pieniądze. Nowoczesny system inteligentnego oświetlenia wspomoże także naturalny rytm Twojego organizmu. Jak to możliwe? Jeśli chcesz przygotować się do snu, 90 minut przed położeniem się do łóżka ustaw światło na to o temperaturze barwowej 2000 K i ciepłych żółto-czerwonych refleksach imitujących zachodzące słońce. Ustawienie temperatury barwowej na 4000 – 5000 K pomoże Ci się obudzić. Zwłaszcza zimą.

Lampki nocne

Oprócz głównego źródła światła umieść w sypialni również lampki nocne.

  • Jesteś fanem klasyki? Sięgnij po klasyczne, stojące na szafkach nocnych modele. Najlepiej te z możliwością regulacji konta padania wiązki światła. Takie udogodnienie okażę się przydatne, jeśli lubisz czytać w łóżku. Aby podkreślić przytulny charakter wnętrza i wykreować atmosferę sprzyjającą relaksowi, wybierz abażury z półprzejrzystej tkaniny, lnu, bawełny albo te, wykonane z mlecznego szkła.

  • Uwielbiasz oryginalne rozwiązania? Zrezygnuj z klasycznych lamp stojących, a zamiast nich wybierz nowoczesne kinkiety lub wiszące modele. Jeśli umieścisz je symetrycznie po obu stronach łóżka, wprowadzisz do wnętrza ład i harmonię. Zaoszczędzisz także sporo miejsca i sprawisz, że sypialnia będzie wyglądać nowocześnie.

  • Urządzasz nowoczesne wnętrze? Wybierz industrialną lampę nocną, nawiązującą stylistyką do surowych przemysłowych hal. Jeśli często czytasz przed zaśnięciem, sięgnij po tę z regulowanym ramieniem. Dzięki niej będziesz mógł kontynuować lekturę, nie zaburzając snu drugiej osoby.

Oświetlenie punktowe i dekoracyjne

Oprócz ogólnego źródła światła i lampek nocnych możesz umieścić w sypialni także oświetlenie punktowe, np. w postaci halogenów. Dzięki takim świetlówkom precyzyjnie doświetlisz wszystkie zakamarki wnętrza oraz podkreślisz konkretne elementy — regał z książkami czy obraz. W zależności od swoich upodobań oraz aranżacji pomieszczenia możesz wybrać wariant klasyczny lub kolorowy. Aby udekorować wnętrze na wyjątkową okazję, użyj sznura lampek lub świetlnego neonu. Możesz zapleść go wokół wezgłowia łóżka lub na ramie lustra.

Listwy LED

Ciekawym pomysłem na oświetlenie sypialni może być także użycie nowoczesnych listew LED. Możesz umieścić je nad łóżkiem, w podwieszonym suficie, we wnęce czy pod płytą gipsową. Dzięki takiemu oświetleniu zaoszczędzisz sporo energii (LED-y są bowiem wyjątkowo energooszczędne), wyeksponujesz glebie wnętrza oraz jego wielowymiarowość.

Barwa świata w sypialni

Bardzo ważną kwestią podczas oświetlenia sypialni jest nie tylko wybór opraw i świetlówek, ale również… barwy światła. Im cieplejsza, tym wnętrze wyda się bardziej przytulne, spokojne i sprzyjające relaksowi.

  • Jeśli do ogólnego źródła światła wybierzesz żarówki o temperaturze barwowej na poziomie 2700 – 3000 K sypialnia stanie się oazą odpoczynku i relaksu. W takim wnętrzu szybko pozujesz się zrelaksowany i rozleniwiony i w ciągu kilku chwil zapadniesz w sen.

  • W przypadku lampek nocnych optymalne będą żarówki o barwie neutralnej (3500 – 4500 K).

Ważne:

jeśli wybierzesz do sypialni świetlówki emitujące chłodne światło (o temperaturze barwowej powyżej 5300 K), sypialnia nie będzie miejscem relaksu, a… sterylnym laboratorium. W takim wnętrzu poczujesz się… pobudzony i gotowy do działania. Jeśli zależy Ci na tym, aby pomieszczenie sprzyjało relaksowi, unikaj świetlówek o takiej barwie.

Oświetlenie sypialni — co jest warto wiedzieć

Oświetlenie dobieraj nie tylko do stylu pomieszczenia, ale również do jego wielkości.

  • W niewielkiej sypialni z powodzeniem wystarczą dwa źródła światła.

    Oprócz ogólnego świetnie sprawdzą się smukłe, wysokie lampy stojące (mogą pełnić funkcję lampek nocnych lub razem z wygodnym fotelem i stolikiem stworzyć w sypialni kącik do czytania). Dzięki nim wnętrze wyda się bardziej przestronne. Zbyt duży żyrandol w niewielkim wnętrzu może przytłoczyć. Urządzając małą sypialnię wystrzegaj się takich połączeń.

  • Duży żyrandol w efektownej oprawie będzie idealny do przestronnego wnętrza.

    Dzięki przyciągającej uwagę stylistyce będzie wspaniałą dekoracją, a nawet… głównym elementem wystroju wnętrza. Pamiętaj jednak, aby nie wieszać go bezpośrednio nad łóżkiem. Dlaczego? Zapadając w sen możesz czuć się przytłoczony jego masywnością. A to z pewnością nie pomoże w relaksie.

  • Jeśli uwielbiasz czytać przed snem, zadbaj o takie rozmieszczenie lampek, które nie odbije się negatywnie na Twoim wzroku.

    Jeśli wybierzesz klasyczne lampki nocne, zadbaj o to dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 cm powyżej poziomu materaca. Jeśli zdecydujesz się na kinkiety, umieść je na wysokości 70-80 cm nad materacem.

  • Aby osiągnąć wyjątkowy efekt i przemienić sypialnię w romantyczną krainę, sięgnij po lampy zmieniające kolor lub barwne żarówki.

    Najlepszy rezultat osiągniesz dzięki tym w kolorze czerwieni, pomarańczy i różu. Dzięki nim wnętrze stanie się intymne i bardzo nastrojowe.

  • Planujesz umieścić w sypialni kinkiety?

    Zadbaj o odpowiedni kierunek wiązki światła. Ta skierowana do góry powiększy pomieszczenie, skierowana do dołu — stworzy intymny nastrój i zmniejszy dystans między podłogą a sufitem.

  • Chcesz oświetlić toaletkę?

    Umieść lampy nad lustrem i po obu jego bokach. Aby dobrze zmiękczały i rozpraszały światło, powinny mieć klosze z matowego szkła.

  • Jeśli częścią Twojej sypialni jest garderoba, musisz precyzyjnie doświetlić także ją.

    Aby osiągnąć najlepszy efekt, użyj wbudowanych opraw, najlepiej uchylnych, dających możliwość sterowania. Alternatywą może być montaż podłużnej świetlówki lub taśm LED.

  • Dobrym rozwiązaniem, które pozwoli połączyć funkcjonalność z efektem dekoracyjnym może być również umieszczenie kilku drobnych reflektorów tuż przed szafą — w suficie, listwie lub dobudowanym gzymsie.
  • Jeśli używasz w sypialni kilku źródeł światła, zadbaj o ich spójną stylistykę.

    Skrajnie odmienna sprawi, że we wnętrzu zapanuje aranżacyjny chaos i nieład. A ten z pewnością nie sprzyja odpoczynkowi.

Sen wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie i wygląd. Aby zapewnić sobie zdrową, owocną regenerację, dobrze przemyśl wybór oświetlenia. Sięgnięcie po pierwsze lepsze oprawy i żarówki może przełożyć się bowiem nie tylko na efekt wizualny i funkcjonalność pomieszczenia, ale również na Twoje zdrowie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium