unilight.com.pl
Lampy ogrodowe solarne

Po co komu lampy ogrodowe?

Ogród lub ogródek, niezależnie od wielkości i przeznaczenia (rekreacyjny czy uprawny) to niemal dla każdego posiadacza prywatny kawałek raju. Dlatego właściciele chętnie dokładają wszelkich starań, aby ich zielony zakątek był miejscem jeszcze milszym.

Aranżacja ogrodu to jednak nie tylko zadbana roślinność, estetyczne i funkcjonalne meble ogrodowe czy starannie ułożone chodniki. To także oświetlenie: chodników, podjazdu czy wejścia do domu. O świcie, a także wieczorem i w nocy zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także dba o przyjemną atmosferę.

Lampy ogrodowe mogą pełnić kilka ról, a ich rodzaj dobiera się w zależności od przeznaczenia. Najważniejsze to:

 • oświetlenie drogi do domu – chodnika, podjazdu;
 • zabezpieczenie przed obecnością osób niepożądanych na posesji – włamywacz będzie od razu zauważony;
 • stworzenie przyjemnej atmosfery – dając jasne, wyraźne światło na przykład w kąciku ze stołem, bądź przeciwnie – subtelnie rozświetlając otoczenie ciepłym światłem i tworząc romantyczny kącik.

Lampy zewnętrzne są więc w zasadzie niezbędnym elementem aranżacji ogrodu. Aby jednak sprzęt pełnił swoją rolę jak najlepiej, należy wybrać odpowiedni rodzaj, wielkość i moc urządzenia.

Jaki rodzaj oświetlenia ogrodowego warto wybrać?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, dając uniwersalną poradę – takiej po prostu nie ma. Podobnie, jak w przypadku wyboru oświetlenia do mieszkania czy zakładu pracy, lampy powinny być dobrane przede wszystkim z uwzględnieniem ich przeznaczenia, w tym ekspozycji na czynniki atmosferyczne oraz częstotliwość i długość użytkowania.

Szukając lamp do ogrodu, musisz więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

 • czy mają dawać dużo jasnego światła, czy raczej stanowić drugoplanowe tło;
 • ile źródeł światła potrzebujesz;
 • czy lampa będzie używana sporadycznie, czy codziennie przez kilka godzin;
 • ile miejsca możesz przeznaczyć na sprzęt;
 • jakim budżetem na zakup i montaż dysponujesz.

W zdecydowanej większości przypadków lampy ogrodowe mają za zadanie oświetlać wybrany obszar przez całą noc, gwarantując nie tylko bezpieczne poruszanie się po posesji, ale także chroniąc mieszkańców przed niepożądanymi gośćmi. Całonocne, codzienne używanie lamp ma ogromny wpływ na wysokość rachunków za prąd. Dlatego warto poszukać rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort użytkowania, jednak będą przy tym również ekonomiczne.

Dlatego do codziennego użytku wybiera się zazwyczaj:

 • oświetlenie LED, które cenione jest przede wszystkim ze względu na mniejszy pobór energii w stosunku do tradycyjnych źródeł światła, a także długą żywotność żarówek i bezpieczeństwo dla środowiska (LED-y nie zawierają szkodliwych substancji, które mogłyby uwolnić się po stłuczeniu żarówki);

 • lampy ogrodowe solarne, które są najbardziej ekonomicznym źródłem światła. W ciągu dnia pochłaniają promienie słońca dzięki specjalnym panelom słonecznym. Energia ta jest gromadzona, a wieczorem, gdy zrobi się już ciemno – są nią zasilane.

Lampy ogrodowe solarne nie potrzebują więc żadnych zewnętrznych źródeł energii. Tym samym – nie wymagają specjalnego montażu i podłączania do sieci elektrycznej.

Patrząc pod kątem ekonomicznym – są zupełnie bezkosztowe w użytkowaniu. Jedyny wydatek, jaki ponosisz, związany jest z zakupem lamp.

Jak działa oświetlenie solarne?

Lampa ogrodowa solarna to najbardziej ekonomiczne, a przy tym bezpieczne źródło światła. Jak to możliwe, że działa ona bez zasilania zewnętrznego?

Źródłem energii jest… słońce. Lampa solarna zbudowana jest z paneli pochłaniających promieniowanie, a także z akumulatora, który ową energię gromadzi. Lampy ogrodowe solarne są wyposażone także w czujnik zmierzchu. Dzięki temu, gdy zrobi się ciemno, taka lampa przechodzi z trybu magazynowania energii na świecenie.

Niektóre modele wyposażone są również w czujnik ruchu i uruchamiają się tylko wtedy, gdy ktoś znajdzie się w pobliżu. Mniejsze lampy solarne ogrodowe wystarczy wbić w ziemię, bez konieczności dodatkowego przymocowania. To kolejna zaleta – w każdej chwili można przenieść je w inne miejsce – tam, gdzie w danej chwili będą najbardziej potrzebne.

Kilka powodów, dla których do ogrodu warto wybrać lampy solarne

Lampy ogrodowe solarne to nie tylko niskie (a w zasadzie zerowe) koszty użytkowania i bezpieczeństwo. Zalet użytkowania urządzeń zasilanych energią słoneczną jest o wiele więcej.

To między innymi:

 • technologia oparta na diodach LED – a więc na wspomnianym już wcześniej jednym z częściej wybieranych sposobów oświetlania nie tylko wnętrz, ale również garaży, sklepów, magazynów i ogrodów;
 • bardzo łatwy montaż, który nie wymaga przyłączania do sieci elektrycznej;
 • długa żywotność lamp i odporność na trudne warunki atmosferyczne – upał czy wilgoć;
 • długi czas świecenia na jednym ładowaniu – nawet do 10 godzin;
 • automatyczne załączanie się, gdy zapadnie zmrok – dzięki temu nigdy nie zapomnisz włączyć oświetlenia przed snem;
 • estetyka – takie lampy mogą stanowić niebanalny element dekoracji ogródka.

Rodzaje lamp solarnych ogrodowych

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju lamp, także solarne dostępne są w różnych formach i rozmiarach.

Na rynku znaleźć można zarówno niewielkie modele (znane większości z doniczek z kwiatami na balkonach czy parapetach), jak i te średniej wielkości czy o wymiarach klasycznej latarni ogrodowej.

Rodzaje lamp solarnych ogrodowych można ująć w dwóch kategoriach:

 • funkcjonalnych;
 • ozdobnych.

Lampy solarne ogrodowe funkcjonalne mają za zadanie dawać jasne światło o szerokim zasięgu. Najczęściej spotkamy je w postaci:

 • stojącej;
 • wiszącej;
 • stołowej;
 • ściennej.

Dekoracyjna lampa solarna ogrodowa to z kolei zazwyczaj:

 • małe lampki z nóżką do wbijania w glebę;
 • lampiony;
 • kule;
 • figurki;
 • łańcuchy świetlne.

Pamiętaj, że aby lampka solarna była wydajna i zapewniała stabilne, jasne i intensywne światło, potrzebuje dobrej ekspozycji na słońce w ciągu dnia. Najlepiej, jeśli będzie znajdować się w takim miejscu, gdzie słońce pada bezpośrednio i przez większość dnia. W przeciwnym wypadku może świecić krótko, bądź światłem słabym i przerywanym.

Lampy ogrodowe solarne –propozycje od Unilight, które warto poznać

W ofercie Unilight znajdziesz kilka rodzajów lamp solarnych ogrodowych, które nie tylko zapewnią Ci doskonałe, bezkosztowe źródło światła, ale będą także stanowić piękną ozdobę ogrodu.

Wybraliśmy kilka nowoczesnych modeli, które swoją formą i estetyką wpiszą się doskonale w aranżację każdego ogrodu i ogródka, a przy tym nie dominują przestrzeni.

Solarna lampa ogrodowa LED – IP54 – Zimna barwa – 1W

Nowoczesna, prosta i uniwersalna lampa ogrodowa solarna w formie słupka, który możesz wbić w grunt lub przymocować za pomocą kołków bądź śrub. Emituje zimne światło. Stopień ochrony to IP54.

Solarna lampa ogrodowa LED – IP54 – Zimna barwa – 2.5W

To równie nowoczesny i uniwersalny model. Prosty kształt i neutralny kolor sprawią, że tę lampę dopasujesz do każdej aranżacji. Stopień ochrony – IP54.

Solarna lampa ogrodowa LED – IP54 – Zimna barwa – 2.5W

Stojąca lampa solarna ogrodowa w postaci prostego słupka to kolejna propozycja, która w prosty i nienachalny sposób oświetli otoczenie. Montaż gruntowy zapewni stabilność i bezpieczeństwo użytkowania.

Solarna lampa ogrodowa LED – IP54 – Zimna barwa – 1W

To propozycja dla miłośników nowoczesnych, niebanalnych form. Futurystyczny kształt, jasne, zimne światło (5000-6000K) i stopień ochrony IP54 zapewnią wygodne, wieloletnie użytkowanie.

Lampa solarna SILIA LED

Wisząca lampa wykorzystująca technologię fotowoltaiczną to dyskretny, nowoczesny sposób na bezkosztowe wytwarzanie i wykorzystywanie energii słonecznej do oświetlania podjazdów, wejścia czy bramy.

Lampa solarna SAURO LED z czujnikiem ruchu

Niewielka lampka solarna z wbudowanymi 6-cioma diodami LED to nowoczesne i oszczędne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyraźne, ale nienachalne oświetlenie niewielkiej powierzchni. Sprawdzi się idealnie do oświetlania wejść, bram i podjazdów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium