unilight.com.pl
Lampy ogrodowe stojące

Własny ogródek to niewątpliwie luksus dostępny dla nielicznych, szczególnie w miastach. Nic dziwnego więc, że aranżacja prywatnego, zielonego zakątka sprawia mnóstwo radości, a nowe pomysły na maksymalnie przyjemne i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni pojawiają się właściwie cały czas. Aby jednak prac nie trzeba było wykonywać podwójnie, przez co traci się nie tylko czas, ale także fundusze, do każdego działania należy podejść z dobrze przemyślanym planem.

Chodzi nie tylko o dobranie roślinności, mebli ogrodowych czy wytyczenie ścieżek. Nie można zapominać również o oświetleniu ogródka. O tym, jak istotny jest to element aranżacji, przekonujemy się najczęściej wówczas, gdy wszystko jest już gotowe i… trzeba przeprowadzić dodatkowe prace.

Rola lamp ogrodowych – to nie tylko element dekoracyjny!

Lampy ogrodowe to niezbędnik niezależnie od tego, czy mowa o małej, czy większej powierzchni.

Po pierwsze – zapewniają komfort i bezpieczeństwo poruszania się po ciemku. Są więc niezastąpione w pobliżu ścieżek i chodników, a także przy wejściu do domu.

Po drugie – tworzą unikalny klimat miejsca. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć (stworzenie romantycznego zakątka, doświetlenie strategicznych miejsc, a może oświetlenie wejścia?), potrzebować będziesz innego rodzaju lampy.

Jak planować rozmieszczenie oświetlenia ogrodu? Najważniejsze zasady

Niewątpliwie nie rozwiążesz sprawy, kupując kilka jednakowych lamp, a tym bardziej montując je na „chybił trafił”. System oświetlenia (bo w istocie – także w ogrodzie jest to cały system, wzajemnie się uzupełniający) zewnętrznego musi działać na zasadzie takiej, jak w domu.

Strategiczne miejsca, takie jak:

  • wejście na posesję i do domu;
  • brama wjazdowa i garażowa;
  • dojście do domu,

muszą być doświetlone wyraźnie, światłem jasnym, czystym i pozwalającym na bezpieczne, komfortowe poruszanie się oraz zapewniającym dobrą widoczność.

Światło nie może być zbyt mocne – nie powinno razić w oczy ani przeszkadzać sąsiadom czy oślepiać przechodniów lub przejeżdżających w pobliżu kierowców.

Nie może być również zbyt słabe – wówczas zupełnie nie spełni swojej roli. Sprawy nie rozwiąże się również jedną czy dwiema lampami.

Zasada planowania oświetlenia zewnętrznego do ogrodu jest taka sama jak w przypadku pomieszczeń. Potrzebne jest główne źródło światła (może to być jedna lampa centralna bądź kilka mniejszych źródeł światła, jednak dających wyraźne, równomiernie padające światło) oraz punktowe źródła – oświetlające wybrane przestrzenie.

Od tego, jaki chcesz osiągnąć efekt, zależy nie tylko moc żarówek, ale także ich barwa. Zimne światło zapewni dobrą widoczność i nie będzie męczyć wzroku.

Ciepła barwa światła „zmiękcza” otoczenie i oświetlany obiekt, nadając mu miękkości. Takie lampy sprawdzą się więc idealnie w miejscach, którym chcesz dodać przytulności: w altanie ogrodowej, kąciku z ławeczką czy na werandzie.

Do ogrodu najczęściej wybiera się jednak barwę zimną lub neutralną.

Czym kierować się przy wyborze lampy ogrodowej?

Barwa światła i ilość lamp potrzebnych do dobrego oświetlenia ogrodu to jedna sprawa. Równie ważne kwestie to:

  • moc żarówek – ten parametr ustala się w zależności od wielkości oświetlanego obszaru i źródeł światła;
  • rodzaj żarówek – LED, halogenowe bądź tradycyjne żarnikowe;
  • wygląd – niezależnie od wybranego rodzaju lamp, warto zwrócić uwagę na to, by były po prostu estetyczne i dopasowane wizualnie do aranżacji ogródka.

Lampy ogrodowe, tak samo jak te do pomieszczeń, trzeba wybierać również pod kątem bezpieczeństwa użytkowania, kosztów poboru prądu oraz częstotliwości i długości użytkowania.

Biorąc pod uwagę, że chodnik, oczko wodne czy werandę oświetla się na co dzień i zwykle przez całą noc (a więc co najmniej kilka godzin – zimą naturalnie jeszcze dłużej), trzeba zwracać uwagę na kwestie ekonomiczne. Pobór prądu powinien być niski, żywotność żarówek długa, a światło przez nie emitowane – jasne, wyraźne i nie męczące oka.

Kierując się tymi wytycznymi, do ogródków najczęściej wybiera się lampy:

  • LED – przede wszystkim ze względu na energooszczędność, niezawodność i stabilne światło;
  • solarne – to rozwiązanie przyjazne środowisku w stu procentach dzięki temu, że w ogóle nie zużywają energii elektrycznej. Zasilane są promieniami słonecznymi, gromadzonymi we wbudowanym akumulatorku;
  • halogenowe – choć z oszczędzaniem energii nie mają zbyt wiele wspólnego, to nadal są chętnie i powszechnie stosowane wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wyraźne, jasne światło, oświetlające przedmiot o większych gabarytach czy też jakiś obiekt.

Rodzaje lamp ogrodowych

Ostatnim etapem wyboru lamp ogrodowych jest wybór ich formy. Najczęściej są to lampy ogrodowe stojące. Wybór wynika najczęściej ze względu na:

  • łatwy montaż – niektóre rodzaje lamp (jak na przykład solarne) wystarczy wkopać w grunt i nie trzeba w tym celu stosować „podciągnięcia” do istniejącej sieci elektrycznej;
  • niewielkie gabaryty – co pozwala na zapewnienie doskonałego oświetlenia nawet niewielkiego ogródka – lampy nie zdominują w nim przestrzeni;
  • prostą i nowoczesną formę – dzięki czemu z łatwością spośród dostępnych na rynku produktów wybierzesz model, który idealnie skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia ogrodu;
  • niski pobór energii i długą żywotność – lampa ogrodowa stojąca to zazwyczaj urządzenie działające w oparciu o technologię LED. Jest więc energooszczędne i nietoksyczne dla środowiska w razie uszkodzenia mechanicznego. Diody LED mają także bardzo długą żywotność, a przy tym nawet, jeśli awarii ulegnie jedna z nich – pozostałe działają niezależnie od siebie.

Mając na uwadze powyższe kwestie, najczęściej wybierane lampy ogrodowe stojące to właśnie LED i solarne.

Kiedy sprawdzą się lampy ogrodowe stojące? 

Lampa ogrodowa stojąca sprawdzi się doskonale w zasadzie w każdej sytuacji, jednak najczęściej wybierana jest do oświetlania:

  • wejścia na posesję – zwykle ustawia się po jednej lampie po obu stronach;
  • schodów prowadzących do wejścia do domu – również po jednej po obu stronach;
  • grilla ogrodowego w zabudowie;
  • stołu w ogrodzie – małą lampkę stojącą można postawić na jego środku, ale doskonale sprawdzą się również lampy ogrodowe stojące ustawione za nim.

Ważne: wybierając oświetlenie do ogrodu, koniecznie musisz zwrócić uwagę na to, by lampy były przeznaczone do użytku zewnętrznego. Stosowanie urządzeń wewnętrznych poskutkuje szybką awarią, grozi także ryzykiem porażenia prądem, a nawet uszkodzeniem instalacji elektrycznej.

Wybór ogrodowych lamp stojących jest spory, dlatego bez problemu znajdziesz odpowiadające Ci modele.  W ofercie sklepu Unilight znajdziesz kilka propozycji – zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

Lampy ogrodowe stojące – kilka propozycji od Unilight

W Unilight zawsze oferujemy produkty wysokiej jakości, wyłącznie od sprawdzonych producentów. Dzięki temu możemy zagwarantować Ci pełną satysfakcję z ich wieloletniego, bezpiecznego użytkowania. W kategorii „lampy ogrodowe stojące” znajdziesz kilkanaście propozycji, spośród których na pewno wybierzesz tę najbardziej Ci odpowiadającą.

My proponujemy kilka modeli, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Lampa ogrodowa E27

Prosta stojąca lampa w formie słupka to klasyczna i skromna propozycja, która sprawdzi się w każdym ogródku: dużym i małym. Nienachalne, ale jasne i wyraźne światło jakie emituje, zapewni doskonałą widoczność przy ścieżkach i alejkach.

Podświetlany taboret ogrodowy E27

Świecący kawałek drewna zaskoczy każdego, kto odwiedzi Twój ogród. Jasna żarówka, schowana pod stabilną obudową imitującą kawałek drewna, zapewni przyjemny nastrój. Ten taboret ogrodowy to również bardzo funkcjonalny gadżet – można na nim bez obaw siadać.

Lampa ogrodowa OLIMPIA

Niewielka, poręczna lampka emitująca ciepłe, kolorowe światło to świetny dodatek, który wprowadzi romantyczny nastrój nie tylko w ogrodzie, ale również w plenerze. Wystarczy wbić ją w grunt, by zapewniła przyjemne, stabilne światło. Zasilanie USB pozwoli używać jej wszędzie tam, gdzie będzie potrzebna – bez konieczności szukania gniazdka elektrycznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium