unilight.com.pl
LED – słowem wstępu
Żarówka LED – trzonek G9

Biała dioda elektroluminescencyjna, która jest źródłem światła w lampach LED składa się zwykle z niebieskiej diody elektroluminescencyjnej oraz luminoforu. Emituje ona światło o długości fali około 450 nm. Owe niebieskie światło pobudza do świecenia luminofor, który jest umieszczony w obudowie diody. Luminofor emituje światło o barwie żółtozielonej, które zmieszane z niebieskim światłem diody daje białe światło.

W zależności od składu chemicznego luminoforu można uzyskać światła o różnej temperaturze barwowej. Żarówki LED mogą więc dać ciepłą, zimną oraz neutralną barwę światła.

Do podstawowych zalet lamp diodowych LED należy ich znacznie większa trwałość – 150 tysięcy godzin, czyli około 15 lat w porównaniu do zwykłej żarówki –2 lata – co stwarza ogromny kontrast. Oprócz tego żarówki LED charakteryzują się większą sprawnością, znacznie mniejszym nagrzewaniem, brakiem zależności temperatury barwowej światła od napięcia, które zasila żarówkę, a w przypadku lamp RGB – daje dodatkową możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia bez pomocy barwnych filtrów.

Większa sprawność lamp sprawia, że używanie oświetlenia LEDowego równa się niskiej cenie eksploatacyjnej – zwrot inwestycji polegającej na wymianie tradycyjnego oświetlenia na lampy LED może trwać krócej niż 1 rok, a oszczędności, które pociągnie za sobą wyniosą (przy korzystaniu średnio przez 5 godzin) około 50 zł rocznie w przypadku żarówki 60-watowej (odpowiednik to około 10-watowa lampa LED) i około 90 zł rocznie dla 100-watowej (około 15-watowa lampa LED)

Kolejną bardzo ważną zaletą lamp LED jest brak szkodliwego dla ludzkiego wzroku oraz skóry promieniowania ultrafioletowego, które jest charakterystyczne dla świetlówek kompaktowych, które zawierają także szkodliwą dla otoczenia i człowieka rtęć.

 

Inną zaletą oświetlenia LED jest ich niepodważalnie wysoki wskaźnik oddawania barw otoczenia, który wynosi nawet 93 CRI, co sprawia, że światło zdaje się być tak naturalne jak zwykłe lub halogenowe żarówki (100 CRI) – co za tym idzie nie fałszują barw. Na korzyść oświetlenia LED przemawia również możliwość doboru dowolnej, odpowiadającej użytkownikowi temperatury barwowej.

Lampy LED są niewrażliwe na częste cykle włącz/wyłącz – dzięki czemu stanowią idealną alternatywę dla miejsc, w których często i na krótko zapala się światło – np. w toalecie lub w lampie z czujnikiem ruchu. Dodatkowo, żarówki oraz lampy LED charakteryzują się niezwykle krótkim (<1sekundy) czasem rozpalenia do uzyskania maksymalnej (100%) jasności.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium