unilight.com.pl
Magnetyczne oświetlenie szynowe

Czym są magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe?

System magnetycznego oświetlenia szynowego to sposób na niskonapięciowe oświetlenie wnętrz. Umożliwia mocowanie punktów świetlnych przy wykorzystaniu przyciągania magnetycznego. Taki system może mieć różne długości i rozmiary. Specyfikacje oświetlenia różnią się też w zależności od opraw oświetleniowych umieszczanych w szynach. Najczęściej w ramach tego systemu wykorzystuje się światła LED.

Co sprawia, że system magnetycznego oświetlenia szynowego jest wyjątkowy?

Dzięki takiemu sposobowi oświetlenia możesz swobodnie przemieszczać punkty oświetleniowe bez konieczności użycia narzędzi. Jest to więc bardzo elastyczna i wydajna metoda ustawiania źródeł światła. System wykorzystuje magnesy zatrzaskowe, dzięki którym mocowanie oświetlenia nie jest konieczne. W szynie znajduje się metalowy płaskownik i wystarczy tylko umieścić oprawy w szynie – za sprawą magnesów od razu się z nią połączą. Montaż jest więc naprawdę prosty. Na koniec pozostaje już tylko dowolnie poprzesuwać poszczególne oprawy.

Montaż magnetycznych szynoprzewodów oświetleniowych

Magnetyczny system oświetlenia szynowego zyskał na popularności wraz z pojawieniem się nowych trendów oświetleniowych. Powszechne stało się używanie magnetycznych lamp szynowych i liniowych opraw oświetleniowych w celu nadania wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu. Oprawy umieszczone w szynach magnetycznych nie muszą przy tym znajdować się w tej samej odległości od siebie. W przeciwnym razie nie byłoby to już tak atrakcyjne rozwiązanie.

Możesz zastosować dowolną kombinację świateł w ramach systemu szynowego. Większość osób decyduje się jednak na oświetlenie liniowe. Pozwala ono na swobodne przemieszczanie punktów oświetleniowych bez użycia jakichkolwiek narzędzi pomocniczych. Magnetyczny system oświetlenia szynowego cieszy się też popularnością ze względu na możliwość równomiernego rozłożenia punktów światła.

Z czasem może pojawić się konieczność wymiany magnesów umieszczonych w osłonach,  jeśli chcesz, by te prawidłowo rzucały światło. Dzięki temu punkty świetlne pozostaną w odpowiedniej pozycji.

Tego rodzaju system umożliwia Ci rozmieszczenie światła zarówno w liniach prostych i jak w formie różnych wzorów, w ramach oświetlenia ogólnego. Najlepiej jednak, jeśli dokładnie przemyślisz ten wybór, biorąc pod uwagę kilka kwestii.

Wybór magnetycznego systemu oświetlenia szynowego – praktyczne wskazówki

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać system oświetlenia magnetycznego do obwodu elektrycznego i sposobu montażu, poniżej znajdziesz kilka porad.

Przemyśl rozstawienie systemu szynowego

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, będzie rodzaj elementów, które mają wejść w skład oświetlenia, a następnie dopasowanie ich do przestrzeni. Instalacja oświetleniowa spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy zadbasz o odpowiednie rozmieszczenie. Najlepiej więc, gdy dokładnie przemyślisz sposób oświetlenia.

Nie ma przy tym znaczenia, czy chcesz wykorzystać magnetyczne szynoprzewody oświetleniowe do użytku komercyjnego, czy osobistego – musisz opracować odpowiedni projekt dla Twojej przestrzeni.

Bardzo ważne będzie zrównoważenie odstępów między żarówkami, co może mieć wpływ na estetykę. Idealna odległość powinna wynosić 12,70 cm (5 cali) między każdym punktem oświetleniowym. Możesz jednak wprowadzać w tym zakresie zmiany w zależności od liczby żarówek i obszaru, który chcesz oświetlić. Dowolnie zaaranżuj wnętrze pod kątem umeblowania i innych elementów wystroju. Nie będzie stanowić to problemu, o ile równomiernie rozmieścisz oświetlenie szynowe.

Pamiętaj o wysokości sufitu

W dalszej kolejności zwróć uwagę na wysokość pomieszczenia, w którym chcesz zamontować oświetlenie. Żarówki mogą emitować światło tylko do określonej wysokości. Z pewnością nie chcesz poświęcić mnóstwa czasu na idealne ustawienie oświetlenia w ramach systemu szynowego na wysokich sufitach, by ostatecznie przekonać się, że przestrzeń jest niedoświetlona.

Musisz więc mieć na uwadze wysokość pomieszczenia oraz emisję światła montowanych żarówek. Pamiętaj też, że szyny mają rożne rozmiary. A to oznacza, że musisz mieć wystarczająco dużo miejsca w pomieszczeniu i na ścianie, aby skorzystać z oświetlenia magnetycznego.

Wybierz odpowiedni typ oprawy

Istnieje kilka opcji oprawy, które masz do wyboru. Możesz zdecydować się m.in. na klasyczne reflektory, takie jak Nico Track Magnetic 7W.

 nico Track magnetic 7W

Można również postawić na bardziej designerskie rozwiązania jak Magnetic Stripe spot.

magnetic stripe Spot

Pamiętaj też, że reflektory możesz zastąpić podłużną oprawą oświetleniową – np. taką jak Saga Track Magnetic Milky.

saga track magnetic milky

Wybierając rodzaj oprawy, zwróć uwagę także na łatwość i funkcjonalność konserwacji oświetlenia. Jeśli zaś chodzi o typ żarówek, to najbardziej powszechnym i wydajnym wyborem będą te halogenowe.

Rozważ użycie paneli odbijających światło

To świetny sposób na zmaksymalizowanie transferu światła w pomieszczeniach. Zapewnia maksymalne odbicie światła i pozwala na równomierne rozchodzenie się go po całym pomieszczeniu.

Takie panele możesz również wykorzystać do oświetlenia kierunkowego. Najlepiej sprawdzają się w sklepach detalicznych, gdzie właściciele sklepów chcą skłonić klientów do skupienia uwagi na określonych obszarach.

Pamiętaj o zużyciu energii

Zużycie energii jest kluczowym czynnikiem przy wyborze systemu magnetycznego oświetlenia, ponieważ będzie mieć przełożenie na Twoje rachunki. Musisz wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli chcesz używać tego systemu przez dłuższy czas lub przez wiele godzin dziennie. Wybór energooszczędnych żarówek do magnetycznego systemu oświetlenia szynowego początkowo oznacza większy wydatek, ale na dłuższą metę przyniesie wiele korzyści. Warto też pamiętać, że żeby uniknąć problemów z oświetleniem, trzeba wybierać żarówki do systemu z wiarygodnego źródła.

Zwróć uwagę na opcje obwodu

Dzięki wybraniu odpowiedniej opcji obwodu możesz kontrolować sposób włączania i wyłączania świateł. Przykładowo, możesz zdecydować się na połączenie szeregowe, w ramach którego wszystkie przewody są podłączone do jednego systemu. Alternatywą będzie połączenie równoległe, które umożliwi włączanie światła w sekcjach. To rozwiązanie okaże się też pomocne w przypadku przerwania obwodu – pozostałe światła nie przestaną wtedy automatycznie działać. 

Dobierz odpowiedni typ szyny

Rodzaj szyny, który wybierzesz do wnętrza, będzie miał również wpływ na ogólny efekt systemu oświetleniowego. Właśnie dlatego musisz skupić się na doborze właściwego typu szyny. Najbardziej popularnym rozwiązaniem będzie 48V.

Wybierz kąt świecenia

Niewiele osób wie, że w ramach oświetlenia magnetycznego możesz ustawiać kąt świecenia światła. Z tego powodu musisz przemyśleć, jaki będzie odpowiedni dla Twojego wnętrza. Nie chcesz przecież na przykład kierować światła w stronę lustra, które je odbije, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na wygląd pomieszczenia.

Większość szyn magnetycznych pozwala na nachylenie żarówek pod kątem 45 stopni, dzięki czemu możesz oświetlić wnętrze w optymalny sposób.

Dobierz temperaturę koloru

Znaczenie będzie mieć również temperatura światła. W zależności od upodobań możesz wybrać żarówkę z chłodniejszą lub cieplejszą barwą. Większość sklepów detalicznych stawia na cieplejsze tony w tych miejscach, na które klienci zwracają szczególną uwagę.

Ewentualna zmiana koloru nie będzie przy tym czynnikiem wpływającym na magnetyczne oświetlenie, natomiast może mieć znaczenie w kontekście liczby koniecznych zmian żarówek. Przez „zmianę koloru” w tym przypadku trzeba rozumieć sytuację, w której kolor oświetlenia z czasem słabnie i traci na intensywności. Pamiętaj, że jeśli tak się stanie, nie oznacza to, że żarówki niedługo przestaną działać. Mogą po prostu ściemnieć, co wpłynie na jasność pomieszczenia.

 

Czy instalacja oświetlenia magnetycznego jest trudna?

Montaż magnetycznego oświetlenia szynowego nie powinien przysporzyć trudności, jeśli wybierzesz odpowiednie rozwiązanie. Poniżej przedstawiono kilka prostych metod instalacji, które możesz wykorzystać do oświetlenia wnętrza:

  • instalacja wtynkowa – to rodzaj instalacji odpowiedni dla nowych budynków ze względu na prostotę montażu
  • instalacja natynkowa – umożliwia dodanie oświetlenia bez wiercenia
  • instalacja podwieszana - najlepiej sprawdza się w przypadku instalacji wewnętrznych, takich jak biura, jadalnie, sale konferencyjne itp. Umożliwia montaż oświetlenia bez kucia sufitu.

Podsumowanie

Magnetyczne oświetlenie szynowe to świetny sposób na oświetlenie przestrzeni zarówno w prywatnych wnętrzach, jak i w budynkach komercyjnych. Pozwalają na wprowadzanie zmian w oświetleniu pomieszczenia bez jakiegokolwiek kucia. Oświetlenie szynowe jest przy tym dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu.

Musisz tylko pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka kwestii: m.in. na odstępy między punktami światła, wysokość sufitu, temperaturę oświetlenia. Dzięki temu wybierzesz odpowiedni system oświetlenia magnetycznego do Twojego wnętrza.

Mamy nadzieję, że ten szczegółowy przewodnik okazał się dla Ciebie pomocy i dzięki niemu wybierzesz odpowiedni magnetyczny system szynowy do Twojego wnętrza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium