unilight.com.pl
Kupiliśmy oprawy DALI - jak nimi sterować? cz. 1

 

Na rynku pojawia się coraz więcej opraw LED w systemie DALI. Ich cena jest przystępna, a sprzedawcy kuszą nas opcją ściemniania. Kupujemy oprawę i stajemy przed problemem czym ją sterować, aby w pełni wykorzystać zalety lampy. Tu z pomocą przychodzi firma Unilight. W naszej ofercie znajdą Państwo kilka sposobów na sterowanie oprawami DALI.

W pierwszej części artykułu zajmiemy się sytuacją, gdy mamy niewielką ilości opraw i ekonomiczne wymagania. Najprościej możemy wszystkie oprawy ściemniać jednocześnie. Potrzebujemy do tego tylko ściemniacz MCU (np. DALI-32UL), który łączy w sobie zasilacz magistrali (konieczny we wszystkich konfiguracjach DALI) oraz sterownik. Wymaga on podłączenia do sieci 230V oraz magistrali DALI.

 

 

Sterownik wysyła komendy rozjaśnij, ściemnij, wyłącz, włącz do wszystkich opraw. Jest to najprostszy system sterowania nie wymagający wizyty programisty. System działa natychmiast po włączeniu zasilania. Możemy także zastosować kilka sterowników, aby móc kontrolować oprawy z kilku miejsc.

 

 

Co jednak zrobić kiedy mamy już położone przewody do puszek kablem z tylko dwoma przewodami. Też mamy na to rozwiązanie. Stosujemy dodatkowy zasilacz magistrali - np: zc-psu-70

 

Kolejnym sposobem na kontrolowanie opraw DALI jest zastosowanie paneli klawiszowych. Budujemy system autonomiczny składający się z zasilacza magistrali DALI, paneli klawiszowych oraz oczywiście opraw.

 

 

Budowa tego systemu wymaga wizyty programisty. Można także, w przypadku niewielkiej ilości i wielkości opraw przesłać je do naszej firmy w celu zaprogramowania. Można też poprosić producenta o wstępną adresację. Oprawy powinny być zaadresowane i przypisane do odpowiedniej grupy, co pozwoli na oddzielne sterowanie kilkoma strefami. W ofercie posiadamy panele do sterowania jedną, dwoma lub czterema grupami.

 

 

Funkcje klawiszy to: krótkie przyciśnięcie - włącz/wyłącz, przytrzymanie rozjaśnij/przyciemnij. W przypadku panelu jednogrupowego możemy także zaprogramować 2 sceny w grupie. Panele można łączyć równolegle tworząc system schodowy lub sterując kolejnymi grupami. Panele posiadają wymienne ramki i pasują do linii Berker (także glass), Gira, Jung.

 

 

Możemy także zastosować szklany panel dotykowy z wbudowanym zasilaczem magistrali DALI-04UL, ale pozwoli on tylko na kontrolę maksymalnie do czterech opraw (czterech adresów). Wybierając jedną z cyfr na górze panelu sterujemy konkretną oprawą. Oprawy powinny być zaadresowane X, X+1, X+2, X+3, oczywiście w zakresie 0-63. Możemy także w prosty sposób zaprogramować 4 sceny, i wywoływać je dotykając S1 S2 ...

 

 

Na powyższym schemacie mamy przedstawione dwie opcje. Górna to wykorzystanie poczwórnego ściemniacza fazowego 230V DALI-05UL do zasilania zwykłych opraw wyposażonych w ściemnialne żarówki LED. Dolna to system mieszany, ściemniacze fazowe 230V, oprawy DALI oraz system ściemniania taśmy LED.

W dalszych częściach artykułu przedstawimy bardziej zaawansowane systemy sterowania oprawami DALI.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium