unilight.com.pl
Kupiliśmy oprawy DALI - jak nimi sterować? cz. 2

W drugiej części naszego artykułu zajmiemy się bardziej złożonym systemem sterowania oprawami w najnowszym standardzie DALI-2.

Przyzwyczailiśmy się do prostego sterowania oświetleniem typu włącz – wyłącz łącznikiem przy drzwiach pomieszczenia. W pierwszej części naszego artykułu omówiliśmy prosty, autonomiczny ale też ekonomiczny system sterowania. Teraz czas na wersję rozszerzoną. W tej wersji oprawy LED z interfejsem DALI połączone są w system ze sterownikiem – routerem, co daje niespotykane możliwości kontrolowania światła w sposób ręczny bądź automatyczny.

Wyobraźmy sobie, że siedzimy wygodnie w fotelu i czytamy wspaniałą powieść. Niebo jest zachmurzone a w pokoju świeci mocna lampa. To bardzo komfortowe warunki do czytania. Ale co będzie jeśli nagle zza chmur wyjrzy słońce i w pokoju zrobi się bardzo jasno? Odkładamy książkę, wstajemy, wyłączamy lampę i powracamy do lektury. Po chwili jednak słońce znów zasłania deszczowa chmura i robi się ciemno. Musimy znów włączyć oświetlenie.

Aby poprawić komfort w takiej sytuacji przychodzi nam z pomocą kontroler DALI połączony z czujką światła odbitego. Możemy sobie ustawić scenę pod nazwą „czytanie” zaprogramować ilość luksów, przy których komfort czytania jest najlepszy (norma mówi o 500lx) i automat będzie „pilnował” naszego miejsca. Gdy wyjdzie słońce przyciemni oprawę, gdy zajdzie rozjaśni. Oprócz poprawy komfortu mamy także oszczędność energii elektrycznej, co w tym czasie jest szczególnie ważne.

Wydaje się to bardzo skomplikowane, ale dla systemu DALI to przysłowiowa „bułka z masłem”. System jest bardzo prosty do konfiguracji.

Oprawy LED oprócz możliwości ściemniania umożliwiają też sterowanie barwą światła. Kilka lat temu nikt z kupujących oprawy oświetleniowe nie zastanawiał się nad tym, jaką barwę światła wybrać. Teraz mamy do wyboru barwę ciepłą, neutralną i zimną. Każdy wie jak wygląda światło ciepłe, zimne czy neutralne i że pomieszczenia o różnej funkcjonalności trzeba oświetlać inną barwą. Ale gdy chcemy np. by pracownicy naszego biura czuli się komfortowo, co przekłada się na wydajność ich pracy, to powinniśmy rano oświetlać biuro barwą neutralną, w południe zimną a wieczorem ciepłą. Owszem można oprawy sterować ręcznie regulując poziom świecenia i barwę patrząc na zegarek ale może nas w tym wyręczyć system DALI. Wszystko to wykona za nas router DALI, wystarczy wpisać odpowiednia sekwencję, a on już dopilnuje aby jasność i barwa światła była odpowiednia do pory dnia.

Powyżej opisałem dwie funkcjonalności, które sprawiają, że możemy czuć się bardziej komfortowo. Ale jest ich znacznie więcej. Chociażby światło w korytarzu, które podąża za przechodzącym oświetlając miejsce ruchu na 100% a pozostałe na np.: 10%. Oszczędzamy energię i nie męczymy oczu zbytnim kontrastem.

 

Możemy też np. o zachodzie słońca włączyć oświetlenie schodów a wyłączyć o godzinie 24. Możliwości jest wiele, nawet wykonywanie sekwencji logicznych: jeśli jest włączone światło i jest wykryty ruch w biurze to część korytarza przylegająca do drzwi jest podświetlona na 5%. Wychodząc i gasząc światło nie wchodzimy w ciemność. I inny przykład: wychodząc z domu gasimy jednym przyciskiem wszystkie światła w budynku, jeśli jest ciemno to włącza się oświetlenie podjazdu na 10 minut umożliwiając bezpieczne dojście do furtki.

Na rysunku poniżej widzimy z jakich elementów może składać się nasz system.

Podstawowy sterownik router DALI posiada jedną magistralę DALI.

Za jej pośrednictwem możemy kontrolować do 64 opraw i kilka czujników lub paneli przyciskowych co z powodzeniem wystarcza dla zarządzaniem oświetleniem w domku jednorodzinnym czy nawet w dużym biurze. Jak widać na rysunku w skład systemu oprócz opraw wchodzą zasilacz, sterownik, panele przyciskowe, inputy czyli urządzenia wprowadzające informacje do systemu, czujniki ruchu i światła oraz przekaźniki. Z tych elementów, jak z klocków, budujemy nasz system.

Opiszę teraz w skrócie funkcje poszczególnych komponentów systemu DALI-2.

  1. Zasilacz – jest to urządzenie zasilające magistralę, pozwala na funkcjonowanie czujek, paneli przyciskowych i innych urządzeń czerpiących zasilanie z magistrali.

  2. Sterownik, router – mózg całego systemu, zbiera informacje z systemu, wysyła polecenia i wykonuje wcześniej zaplanowane czynności, posiada zegar rzeczywisty i astronomiczny.

  3. Panel przyciskowy – zawiera od 4 do 8 klawiszy, których funkcje z bogatej listy możemy wybrać w trakcie programowania. Np ściemnij, idź do sceny, wyłącz itp.

  4. Multisensor – zasilany z magistrali czujnik ruchu oraz światła

  5. Input – po podłączeniu do styków wywołuje funkcje wcześniej zaprogramowaną. Może być stosowany z klawiszem dzwonkowym lub przełącznikiem krańcowym informującym system np. o otwarciu drzwi.

 

Oczywiście system możemy rozbudować o kolejne kontrolery tworząc cała sieć. Urządzenia są połączone ze sobą za pośrednictwem sieci LAN i po podłączeniu do internetu zapewniają korzystanie z aplikacji na smartfony lub tablety.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium