Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu oświetlenia?
Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić przedpokój, to zdecydowanie nie zaczynaj od zapoznania się z ofertami sklepów, a od przyjrzenia się przestrzeni, którą dysponujesz. Kluczem do optymalnego oświetlenia będzie przemyślany projekt. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności weź pod uwagę:
- wielkość przedpokoju – może Ci się wydawać, że przy małej powierzchni dobór oświetlenia nie będzie stanowił problemu – wystarczy jedna lampa na środku sufitu. To jednak nieprawda! Na niewielkiej przestrzeni mogą pojawić się inne problemy – np. brak możliwości zamontowania wiszącej lampy, ze względu na to, że uniemożliwiałaby otwieranie szafy czy nawet drzwi.
- wysokość sufitu – wiele osób uwielbia wysokie sufity i rzeczywiście prezentują się one imponująco. W takim wypadku dobór oświetlenia musi jednak przebiegać na nieco innych zasadach.
- kształt pomieszczenia – niejeden przedpokój swoim wyglądem przypomina korytarz – jest wąski i długi. To narzuca już konkretne reguły oświetleniowe. Jeśli chcesz, by w pomieszczeniu było jasno, musisz rozważyć montaż nie jednej, a kilku lamp,
- funkcjonalność – nawet jeśli starannie dobierzesz oświetlenie główne do przedpokoju, to wcale nie gwarantuje, że przestrzeń będzie w pełni funkcjonalna. Warto pomyśleć o dodaniu oświetlenia punktowego, by w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni,
- rodzaj sufitu – pamiętaj, że sufit podwieszany stwarza dodatkowe możliwości oświetleniowe. W takim wypadku możesz zastanowić się nad wbudowaniem oświetlenia w sufit – np. umieszczenia oświetlenia LED wzdłuż krawędzi.
Najlepiej za projektowanie oświetlenia do przedpokoju zabierz się jeszcze zanim rozpoczniesz generalny remont. Kucie sufitu czy modyfikacja instalacji elektrycznej na niedawno wyremontowanej przestrzeni będzie oznaczać dla Ciebie więcej bałaganu, kosztów i nerwów.
Jakie powinno być oświetlenie przedpokoju – ciepłe czy zimne?
Duże znaczenie dla tego, jak ostatecznie będzie prezentować się pomieszczenie, będzie mieć także temperatura światła. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy wybierasz oświetlenie główne czy dodatkowe. Zasada zawsze jest ta sama – zwróć uwagę na to, czy przedpokój ma dostęp do naturalnego światła. Jeśli promienie słoneczne docierają tu przez większą część dnia, wybierz zimne oświetlenie, jeśli nie – postaw na światło ciepłe.
Główne oświetlenie przedpokoju – co wybrać?
Najważniejszą kwestią będzie główny punkt światła. Tutaj do wyboru masz kilka możliwości. Pamiętaj, by wziąć pod uwagę nie tylko Twoje upodobania i panujące trendy, ale i specyfikę pomieszczenia.
Lampy wiszące
Najbardziej tradycyjne rozwiązanie to lampa wisząca. Sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Pozwoli oświetlić całe pomieszczenie i zniwelować charakterystyczne dla takich budynków proporcje. Oczywiście lampę wiszącą możesz też zamontować w przedpokoju ze standardowym sufitem. Tym bardziej, że oprócz imponujących żyrandoli znajdziesz też bardzo nowoczesne projekty – np. wiszącą lampę w kolorze betonowym, która idealnie wpasuje się w industrialne wnętrza. Jeśli stawiasz na jeszcze bardziej wyraziste rozwiązania, możesz z kolei zdecydować się na designerską lampę LED.
Lampy sufitowe
Kolejna możliwość to lampy sufitowe pozostające w niewielkiej odległości do sufitu. Dzięki temu nie powinny utrudniać otwierania szaf czy drzwi. Znajdziesz wiele propozycji idealnych do nowoczesnych wystrojów. Do chętnie wybieranych rozwiązań należy np. stalowa lampa sufitowa z możliwością regulowania kąta padania światła.
Dużą popularnością cieszy się także plafon pająk.
Oświetlenie szynowe
Jeśli lubisz nowoczesne i przede wszystkim maksymalnie funkcjonalne rozwiązania, to możesz postawić na oświetlenie szynowe. W tym przypadku masz ogromną dowolność, jeśli chodzi o rozmieszczenie punktów światła. Możesz zamontować pojedynczą szynę, ułożyć kilka z nich w konkretne kształty, a także dostosować ich długość do wielkości przedpokoju.
Co jeszcze ważniejsze – system szynowy pozwala na zmianę rozmieszczenia poszczególnych reflektorów bez używania narzędzi i kucia sufitu – wystarczy, że przesuniesz oprawę wzdłuż szyny, według swoich preferencji.
Większość reflektorów ma też duży zakres regulacji kąta padania światła. Możesz więc nie tylko dowolnie rozmieścić punkty świetlne, ale także dostosować sposób ich świecenia do swoich potrzeb. Nie wspominając już o tym, że wybór opraw świetlnych jest naprawdę szeroki, a to oznacza, że z łatwością znajdziesz takie, które wpasują się w wystrój – od najbardziej klasycznych reflektorów szynowych LED, przez designerskie i nowoczesne propozycje, takie jak reflektor szynowy LED Urbanczy Paulman Urail Spot Circle, aż po szklane oprawy Paulmann Urail Spot Blosom.
Dodatkowe oświetlenie – zwiększ funkcjonalność Twojego przedpokoju
Masz już oświetlenie główne? To wciąż nie koniec – pamiętaj, że maksymalną funkcjonalność zyskasz, dodając kolejne punkty światła. Dzięki temu wykonywanie codziennych czynności stanie się wygodniejsze.
Możesz o to zadbać, montując w przedpokoju kinkiety. Tego rodzaju oświetlenie zajmuje mało miejsca, a jednocześnie możesz je zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu. Nie tylko pozwoli Ci doświetlić poszczególne elementy – np. szafkę na buty czy lustro. Większość propozycji ze względu na swoją estetykę i design będzie dopełniać wystroju wnętrza, stanowiąc przy okazji dekorację przestrzeni.
Jeśli Twój przedpokój utrzymany jest w stylu loftowym, do gustu może Ci przypaść czarny kinkiet vintage. Nie brak też propozycji do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Możesz sięgnąć chociażby po kinkiet Shadow Star, który sprawdzi się jednocześnie jako oświetlenie, jak i jako prosta dekoracja ścian. Jeszcze bardziej minimalistyczny, a przy tym idealnie wpasowujący się w obecne trendy będzie okrągły kinkiet LED. Z kolei jeśli chcesz, by dodatkowe oświetlenie w Twoim przedpokoju było funkcjonalne i równocześnie jak najmniej przykuwało wzrok, może Ci się spodobać nowoczesny kinkiet Brito.