unilight.com.pl
Reflektory LED z czujnikami ruchu – kompleksowy przewodnik

Zalety czujnika ruchu

Oświetlenie zewnętrzne w połączeniu z czujnikiem ruchu to zdecydowanie dobre rozwiązanie i to przynajmniej z kilku powodów:

  • pozwala Ci oszczędzić energię, bo światła zapalają się tylko, gdy ktoś przechodzi obok,
  • możesz je obsługiwać bez użycia rąk, co z pewnością docenisz np. podczas noszenia zakupów,
  • włączanie światła po wykryciu ruchu może odstraszyć włamywaczy.

 

Oprawy z wbudowanym czujnikiem lub z czujnikiem zewnętrznym

Naświetlacze LED do użytku zewnętrznego można podzielić na dwie grupy. W jednej z nich znajdują się oprawy z wbudowanym czujnikiem ruchu. Druga kategoria obejmuje modele wolnostojące, do których trzeba zainstalować osobny czujnik.

 

Reflektory z wbudowanym czujnikiem

Tego rodzaju lampy wyposażone są w czujnik wewnętrzny. Nie musisz więc osobno go kupować. Mają jednak pewną wadę – ograniczony wybór. O ile czujnik zewnętrzny możesz dodać do dowolnego urządzenia, to modeli, w które jest on już wbudowany, znajdziesz naprawdę niewiele.

 

Z drugiej strony istnieją też duże zalety, które mogą wynagrodzić te minusy. Po pierwsze, instalacja lamp z wbudowanym czujnikiem jest łatwiejsza. Po drugie, takie produkty lepiej prezentują się pod względem estetycznym, ponieważ oprawa i czujnik idealnie do siebie pasują.

 

Reflektory z czujnikiem zewnętrznym

Zawsze możesz też zdecydować się na drugie rozwiązanie i połączyć naświetlacz LED (lub inny kinkiet) z osobnym czujnikiem ruchu. Możesz to zrobić w przypadku oprawy dowolnego rodzaju. Decydując się na czujnik zewnętrzny, masz dużo większy wybór pod względem dostępnych modeli.

 

Przy skorzystaniu z tego rozwiązania istnieje możliwość podłączenia wielu lamp do jednego czujnika. Jedna, dwie lub trzy lampy zewnętrzne to żaden problem! Wystarczy upewnić się, że ich łączna moc nie przekracza 1000 watów.

Nie brak jednak minusów. Przede wszystkim przy montażu musisz wykonać dodatkowy krok, jakim jest podłączenie czujnika. Poza tym zakup naświetlacza LED i czujnika wewnętrznego może okazać się większym wydatkiem w porównaniu do modelu, w którym jest on już wbudowany.

 

Umieszczenie naświetlacza LED i czujnika

Umiejscowienie reflektora LED i czujnika ruchu jest ważniejsze, niż myślisz. Źle zamontowany czujnik może przysporzyć wielu frustracji, gdy światło będzie zapalać się w niewłaściwym momencie albo wcale.

 

Najlepiej więc wcześniej przeprowadź kilka testów. Narysuj kąt 220° na kartce papieru (to średni kąt zasięgu czujnika) i użyj go do oszacowania promienia detekcji. Weź pod uwagę odległość wykrywania ruchu, która wynosi około 8 metrów. Czy to dla Ciebie za mało? Jeśli tak, być może musisz rozważyć zakup mocniejszego czujnika.

 

Przy wyborze czujnika ruchu, musisz wziąć też pod uwagę jego umiejscowienie. Dostępne są modele o promieniu wykrywania 360°, jak np. lampa ogrodowa LED Steinel.

lampa ogrodowa led 8,6w steinel

Możesz kupić także takie, które wychwytują ruch jedynie w obszarze 140° – np.naświetlacz LED Steinel.Kąt odgrywa więc ogromną rolę. Warto też mieć na uwadze, że niektóre czujniki wyposażone są w płytki zakrywające, które pozwolą Ci regulować obszar wykrywania.

 naświetlacz led 20w steinel xled home 2xl

Pamiętaj także o odległości działania czujnika. Dla standardowych produktów będzie to 8 metrów – np. jeśli wybierzesz kinkiet regulowany Steinel Spot, ale możesz kupić również model z odległością wykrywania do 16 metrów. Miej to na uwadze, dostosowując wybór czujnika do przestrzeni i umiejscowienia reflektora.

kinkiet regulowany steinel spot

Okablowanie

Koniecznie zadbaj też o okablowanie. Budowany aktualnie dom ma pod tym względem przewagę. Wystarczy, że wybierzesz położenie reflektora LED i czujnika, a kable możesz potem z łatwością ukryć.

 

Oczywiście czasem wymaga to przemyślenia całego projektu. Na przykład, jeśli chcesz przymocować lampę na budynku z płaskim dachem, zastanów się nad umieszczeniem kabla w stropie. W ten sposób łatwo go ukryjesz.

 

Jeśli natomiast Twój dom jest już wybudowany, nie masz tego luksusu. Tutaj prawdopodobnie nie pozostaje Ci nic innego, jak zainstalowanie zewnętrznego kabla na ścianie budynku.

 

Schemat połączeń

Okablowanie jest dość proste. Zarówno w przypadku naświetlaczy LED z czujnikiem wewnętrznym, jak i zewnętrznym potrzebujesz przewodu 3-żyłowego (1,5 mm²).

 

Jeśli Twój naświetlacz LED ma wbudowany czujnik ruchu, połącz trzy przewody (fazowy, neutralny i uziemiający) w standardowy sposób. W razie montażu oświetlenia z oddzielnym czujnikiem ruchu, musisz natomiast najpierw podłączyć przewody do czujnika i stamtąd poprowadzić je do lamp.


Pamiętaj, by podczas podłączania lamp i czujnika wyłączyć bezpieczniki!

 

Czułość na światło i czas świecenia

Podłączanie reflektora LED i czujnika ruchu masz już za sobą? Następnym krokiem będzie ustawienie czułości na światło oraz czasu świecenia. Zwykle zrobisz to przy użyciu małego pokrętła znajdującego się na czujniku, choć zdarzają się też modele na pilota.

 

Światłoczułość określa, kiedy lampa się włącza (na podstawie jakiej ilości światła). Czas świecenia reguluje natomiast, jak długo reflektor będzie emitować światło. Mogą to być 3 sekundy, 10, 20 sekund itd. – wybór należy do Ciebie. Najlepiej przez kilka wieczorów testuj różne ustawienia i w razie potrzeby wprowadzaj zmiany.

 

Kierunek ustawienia reflektora LED

Praktycznie wszystkie naświetlacze LED można ustawić pionowo. Wiele osób na tym etapie popełnia jednak błąd, kierując reflektor na wprost. W ten sposób może Cię oślepiać. Jeśli więc np. instalujesz reflektor LED z czujnikiem ruchu nad bramą garażową, skieruj go w dół. To znacznie zwiększy bezpieczeństwo i komfort.

 

Alternatywa: regulator czasowy

Zegar to dobra alternatywa dla czujnika ruchu. Zwłaszcza, że oświetlenie LED zużywa bardzo mało energii. Ustaw timer tak, aby włączał światło, gdy rano wychodzisz do pracy i wracasz do domu wieczorem – to przydatne rozwiązanie szczególnie podczas ciemnych zimowych dni.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium