unilight.com.pl
Sterowanie DALI – co potrafią oprawy LED DALI

 

Oprawy z interfejsem DALI są coraz częściej stosowanie do oświetlania naszych mieszkań, domów, biur czy zakładów pracy. Co powinniśmy wiedzieć decydując się na oprawy ściemnialne typu DALI? Jakie dodatkowe funkcje oprócz ściemniania oferuje ten typ opraw? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w bardzo prosty sposób pokazując możliwości oprawy DALI, a w szczególności jej zasilacza.

 

Zasilacz stałoprądowy z interfejsem DALI. Wyświetlacz pokazuje aktualny adres urządzenia.

 

 

Za współpracę z systemem DALI w każdej oprawie odpowiedzialny jest właśnie zasilacz. Jest to dość skomplikowane urządzenie, które oprócz standardowego zasilania LED posiada kilka ciekawych funkcji. Podstawowym działaniem jest ściemnianie, ale to nie wszystko. Elektronika zasilacza ma wbudowaną pamięć nieulotną w której możemy zapisać kilka istotnych dla nas informacji i ustawień.

Najważniejszą jest unikalny adres urządzenia. Ma postać liczby pomiędzy 0 a 63. To bardzo ważne aby tylko rozkazy zawierające nasz adres były wykonywane. Daje to kontrolę nad poszczególną oprawą, których na jednej magistrali może być aż 64.

Kolejną informacją zapisaną w pamięci naszej oprawy jest przynależność do grupy. W systemie możemy stworzyć 16 grup i przypisać naszą oprawę do jednej lub kilku grup. Umożliwia to proste sterowanie kilkoma oprawami naraz bez konieczności wysyłania rozkazów do każdego adresu oddzielnie.

Kolejnymi informacjami zapisanymi w naszym zasilaczu są sceny. Są to poziomy świecenia naszej oprawy przypisane do danej sceny. Np. Scena 1 to 80% , scena 2 to 55% a scena 3 to 15%. Wywołując daną scenę oprawa przechodzi do poziomu zapisanego wcześniej. Możemy w prosty sposób zdefiniować do 16 scen.

Inne ważne ustawienia oprawy to Fade Time - czyli czas (w sekundach) zmian jasności oprawy oraz Fade Rate - czyli szybkość z jaką następuje zmiana jasności oprawy przy przytrzymaniu klawisza up/down sterownika manualnego.

Możemy także w pamięci zasilacza zapisać wcześniej ustalone poziomy minimum i maksimum jasności.

W instalacji elektrycznej zdarzają się awarie. A jak zachowa się nasza oprawa? Możemy to w łatwy sposób ustawić. Jest możliwy zanik zasilania lub awaria magistrali DALI. Możemy zapisać poziom jasności jaki oprawa osiągnie po odzyskaniu zasilania. Może to być od 0 do 100% lub ostatni poziom. Możemy też zaprogramować jaki poziom jasności osiągnie oprawa w czasie awarii na magistrali DALI. Może to być poziom od 0 do 100%.

 

 

Oprawa sufitowa typu DALI

A jak to wszystko sprawdzić i zaprogramować. Są dwa sposoby.
Pierwszy to interfejs podłączony do magistrali i poprzez USB do naszego komputera. Oprogramowanie w okienku wyświetli nam wszystkie ustawienia danej oprawy z możliwością edycji i korekty.
Drugi, w większych systemach, to ustawianie parametrów opraw poprzez kontrolery-routery. Odpowiednie oprogramowanie, dostępne również w chmurze (bezpłatne) pozwoli nam w przejrzysty sposób dokonać odpowiednich korekt.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium