unilight.com.pl
Taśmy LED – wady i zalety

Czym jest RGB?

Najogólniej mówiąc pod pojęciem systemu RGB rozumie się sposób tworzenia światła pozwalający na uzyskanie prawie każdego koloru. System barw RGB to model przestrzeni barw, a więc umownego zapisu obserwowanych kolorów. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego, od pierwszych liter głównych kolorów, a więc R – Red – czerwony, G – Green – zielony, B – Blue – niebieski.

Pierwotnym zastosowaniem systemu RGB LED miały być analogowe urządzenia wyświetlające. Obecnie jednak na stałe jest obecny w urządzeniach cyfrowych. Jest wykorzystywany w telewizorach, monitorach LCD, projektorach, aparatach cyfrowych, wyświetlaczach telefonów i sterownikach oświetlenia RGB.

Jak wybrać odpowiednią taśmę LED?

Przy wyborze taśmy LED należy zwracać uwagę na parametry świetlne, posiadanie atestów oraz jakość.

Słabsza jakość taśm wpływa na ich krótszą żywotność, pomimo ich niższej ceny.

Wybierając taśmę należy przemyśleć gdzie będzie się ją stosowało. Gdyż od tego zależy jasność diod, szczelność i barwa światła. I tak np. przy oświetleniu funkcjonalnym np. na schodach czy w kuchni użyje się najjaśniejszej taśmy. Z kolei do dekoracji ścian czy sufitów doskonale nada się taśma o przeciętnej jasności.

Taśma RGB ze sterownikiem na pilot umożliwi natomiast zastosowanie kolorowych efektów świetlnych. Taśmy LED można stosować wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest stosowanie innych rodzajów oświetlenia.

Szeroki wybór taśm LED 230V, 12V i innych znajduje się tutaj.

Wady i zalety systemu RGB LED

Oświetlenie RGB LED posiada wiele zalet, które powodują, że jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne i stosuje efekty, które są niemożliwe do realizacji dla innych technologii. Posiada jednakże kilka wad, które mogą być istotne w pewnych zastosowaniach.

Do zalet systemu RGB LED można zaliczyć takie elementy jak:

  • Nasycenie kolorów – budowa diody LED sprawia, że jest to jedyne źródło światła. Produkuje ono dany kolor światła, bez stosowania dodatkowych filtrów. Kolory jakie emituje system RGB są bardziej intensywne i nasycone niż inne źródła światła.
  • Różnorodność kolorów – dzięki elektronicznemu sterowaniu LED RGB nie ma ograniczeń możliwości zmiany oraz ilości kolorów. Potrafi przy małej energii oddać aż 16 milionów kolorów. Zmiany kolorów mogą być poza tym płynne i dowolne.
  • Szybkość – omawiany system zaświeca się i gaśnie o wiele szybciej od tradycyjnych źródeł światła  (do stuprocentowego zaświecenia potrzebna jest jedynie setna część sekundy).
  • Mały rozmiar – wpływający na rozszerzenie zakresu zastosowania i podświetlanie miejsc trudno dostępnych.
  • Sprawność i żywotność – cała energia dostarczana do diod LED jest przeznaczana na światło, nie zaś na ciepło. To wpływa na to, że grzeją się one mniej niż tradycyjne oświetlenie, będąc przy tym wyjątkowo oszczędne pod względem energii. Długa żywotność wpływa na małą awaryjność oraz pozwala uniknąć częstych czynności konserwacyjnych. Wszystko to ma wpływ na to, że można montować oświetlenie LED w miejscach, które są trudno dostępne i w których częsta wymiana źródeł światła wiąże się z dużym kosztem oraz problemami natury technicznej.
  • Duża odporność mechaniczna – osiągana na skutek zbudowania diod LED z tworzyw sztucznych oraz braku w ich budowie elementów łatwych do uszkodzenia na skutek np. udarów mechanicznych czy wstrząsów.
  • Właściwości ekologiczne – gdyż brak w nich rtęci czy innych substancji szkodliwych dla środowiska. Procent związków chemicznych, które są odpowiedzialne za kolor oświetlenia jest bardzo mały i nie powoduje żadnych zagrożeń środowiskowych.
  • Bezpiecznie napięcie zasilania – pozwalające na montaż oświetlenia LED RGB w miejscach takich jak baseny, kabiny prysznicowe, a więc wszędzie tam, gdzie oświetlenie zasilane napięciem 230 V stwarzałoby zagrożenie. Ponadto diody LED nie nagrzewają się tak jak zwykłe żarówki, co wpływa na to, że nie wpływają negatywnie na powierzchnię ścian  i nie są niebezpieczne pod względem ryzyka powstania pożaru.
  • Łatwość sterowania – wpływają na to takie czynniki jak szybkość oraz niskie napięcie zasilania. Ułatwiają możliwości kontroli i realizacji światła dobowego.

Wady systemu RGB LED są nieliczne i z pewnością nie przewyższają pozytywnych stron tego typu oświetlenia. Warto jednak bliżej się im przyjrzeć. Tak więc wśród negatywów można wymienić takie kwestie jak:

  • Wrażliwość na przegrzanie – diody typu LED pracują na pełnych obrotach, gdy ich temperatura wewnętrzna nie przekracza 80 – 90 stopni. W momencie przekroczenia takiej temperatury struktura diody ulega uszkodzeniu, co wpływa na spadek jej żywotności oraz jasności świecenia.
  • Wrażliwość na złe zasilanie – diody LED wymagają stabilizowania prądu, który przez nie przepływa. Ma to wpływ na wyższy koszt instalacji, gdyż w przypadku tańszych rozwiązań wzrasta awaryjność oraz konieczność częstego wymieniania diod LED. Wskutek tego dochodzi do utraty ich żywotności.
  • Niezbyt dobra jakoś światła białego – LED RGB jest doskonały i niezawodny, jeżeli chodzi o intensywne oświetlenie kolorami. Nie nadają się jednak do oświetlania światłem białym, do którego lepiej jest użyć odrębnego systemu, który działa w oparciu o białe diody. Czasem dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie białych diod do systemu RGB. Powstaje wówczas system RGBW (W – od ang. White – Biały), który jest bardzo często używany w oświetleniu estradowym.
  • Stosunkowo wysoka cena – jak w każdym produkcie wysokiej jakości jest to wada, która tak naprawdę niekoniecznie jest wadą. Oświetlenie LED jest droższe od tradycyjnego, jednak jest znacznie bardziej oszczędne oraz dłużej je można stosować bez wymiany, awarii i konserwacji. Tak więc w rezultacie na przestrzeni lat okaże się tańszą opcją niż oświetlenie tradycyjne.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium