unilight.com.pl
Temperatura barwowa LED

Każde pomieszczenie wymaga dostosowanej barwy światła. To, czy wybierzemy ciepłe czy zimne zabarwienie, ma nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale wpływa również na nastrój i samopoczucie. Wyjaśnimy tę sprawę podpowiadając jaka barwa światła będzie najlepsza dla najistotniejszych części każdego mieszkania: sypialni, kuchni, pokoju dziecięcego, łazienki oraz salonu.

Niektóre rodzaje oświetlenia mogą powodować senność, podczas gdy inne aktywizują organizm do pracy. Do opisywania barwy światła służy mierzona w Kelwinach temperatura barwowa. Wyróżnia się rodzaje barw:

 

Barwa ciepła będzie bliższa kolorowi żółtemu. Tworzy przytulną atmosferę, sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Zimne zabarwienie to takie, które przechodzi w chłodny błękit i najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których staramy się pozostać skupieni, czyli np. w domowym biurze. Natomiast światło neutralne sprawdzi się w pomieszczeniach o neutralnym charakterze, czyli takich, w których ani nie pracujemy, ani nie odpoczywamy. Do takich miejsc należy przedpokój, łazienka.

Oprócz uspokajania lub pobudzania naszych organizmów, barwa światła ma również wpływ na to, jak odbieramy kolory przedmiotów z naszego otoczenia. Dobierając odpowiednio barwę światła, wpływamy w określony sposób na charakter danego pomieszczenia. Przestrzenie oświetlone ciepłym światłem będą odbierane jako bardziej przytulne, z kolei zimniejsze barwy w pokoju uwypuklają poczucie przestrzeni i wzmagają w nas koncentrację.

Ciepła biel sprawia, że ciepłe kolory są bardziej uwydatnione, z kolei zimne zostają stonowane. Odwrotnie jest w przypadku światła zimnego, w którym kolory ciepłe słabną, natomiast zimne są wzmacniane.

Barwa wpływa również na postrzeganie ludzkich postaci. Ciepłe światło sprawia, że ludzka skóra wygląda naturalnie, w chłodnym nasze ciała prezentują się blado i nieco sztucznie. Jak nietrudno odgadnąć, im światło cieplejsze, tym lepiej będzie wpływać na kontakty międzyludzkie.

 

Wiedząc, jaka jest różnica pomiędzy ciepłym i zimnym oświetleniem, z łatwością przyjdzie nam dobrać odpowiednie żarówki do poszczególnych wnętrz. Każdy z nas ma własne wyobrażenie na temat idealnego salonu czy sypialni, jednak w większości przypadków zaleca się wybór światła w lekko ciepłych tonach. Ten rodzaj oświetlenia najlepiej sprawdzi się przede wszystkim w strefach wypoczynku, czyli w pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia lub pokój gościnny. Lampki nocne również powinny mieć ciepłą barwę, aby budować nastrój przytulności i komfortu.

Przy dodatkowym oświetleniu, na przykład schodów, szafek w garderobie lub mebli sprawdzi się każdy rodzaj temperatury barwowej.

Zimne światło pozytywnie wpłynie na oświetlenie problematycznych miejsc, ciepłe światło pomoże stworzyć przytulną atmosferę, natomiast neutralne doświetli przestrzenie w delikatny sposób dając iluzję naturalnego światła.

Problemem może być dobór światła do pokoju dziecięcego, ponieważ to pomieszczenie jednocześnie stanowi miejsce przeznaczone na sen, zabawę, jak i naukę – czyli odrabianie lekcji. W pokoju ucznia warto umieścić przynajmniej dwa źródła światła – oświetlenie górne oraz mniejsze, w formie lampki ustawionej na biurku. Warto, aby lampka doświetlająca obszar, w którym dziecko się uczy zimnym światłem, które orzeźwia oraz pozytywnie wpływa na koncentrację.

Takim pomieszczeniom jak kuchnia czy łazienka trudno przypisać jednoznaczną rolę, ponieważ mogą funkcjonować dwojako: zarówno jako miejsca, w których chcemy pozostać aktywni, jak i swoiste strefy relaksu. Jaka barwa światła będzie więc odpowiednia? Najlepiej postawić na różnorodność i umieścić w tych miejscach kilka źródeł światła – mogą to być kinkiety, lampy ścienne umieszczony przy lustrze lub dekoracyjne podświetlenia okapów kuchennych. Do górnego źródła światła w przestrzeni kuchennej zaleca się wybór barwy neutralnej. Do doświetlenia blatów roboczych idealnie nada się zimne światło, choć to również zależ od gustów domowników.

Łazienka również powinna posiadać górne oświetlenie o neutralnej barwie. Pomocnicze oświetlenie, np. przestrzeń nad lustrem powinno być lekko chłodne.

Podsumowując: światło białe ciepłe polecane jest do zastosowania w większości pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, natomiast światło białe zimne będzie właściwe dla miejsca w którym pracujemy. Jest to jednak kwestia indywidualnej oceny a na nasz odbiór wpływ mają takie czynniki jak dominująca we wnętrzu kolorystyka, styl oraz preferencje domowników.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium