unilight.com.pl

Trzonki żarówek

Żarówki, świetlówki oraz inne elektryczne źródła światła LED są coraz bardziej zróżnicowane pod względem wyglądu oraz sposobu montowania w oprawach.

Dla tego też stosuje się różnego kształtu i wielkości trzonki, dzięki którym żarówkę można zamontować w oprawie.

Poniżej krótkie zestawienie najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych w źródłach światła trzonkó

Trzonki z gwintem EPierwsza litera od oznaczenia pochodzi od nazwiska wynalazcy żarówki - Edisona. Thomas Alva Edison (1847-1931) posiadał ok. 5000 patentów, z czego ponad 1090 zostało wystawionych na jego nazwisko. Cyfry, które umieszczone są za literą E oznaczają średnicę gwintu wyrażoną w mm oraz zaokrągloną do 1 mm.

E14 - rozpowszechniony szczególnie w żarówkach gospodarstw domowych, znany jako tzw. "mały gwint" - najczęściej używany we wszelkiego rodzaju żarówkach kulkowych, świecowych, rurkowych itp.

E27 – najczęściej spotykany trzonek w tradycyjnych żarówkach. Stosowany także w żarówkach halogenowych, żarówkach LED oraz lampach metalohalogenkowych i sodowych o małej mocy.

 

Trzonki typu G

GU10 - bardzo popularny trzonek reflektorowych żarówek halogenowych oraz LED, tzw. "bolec".

G9 – trzonek żarnika sztyftowego, posiada charakterystyczne zakręcone drutowe (lub blaszkowe) nóżki. Jest on najczęściej spotykany w kinkietach i nowoczesnych żyrandolach. Żarówki zasilane są prądem przemiennym 230V.

G4 – trzonek żarnika sztyftowego, który spotykany jest często w oprawach meblowych. Źródła światła halogenowe i LED na G4 zasila prąd 12V DC.

GU5,3/MR16 - jest trzonkiem reflektorowego halogenu o średnicy odbłyśnika 51 mm

MR11 – trzonek stosowany w żarówkach kształtu tradycyjnych małych halogenów. Żarówki na trzonku MR11 pracują na napięciu 12V prąd stały DC. Trzonek ten pasuje do gniazda MR16

 

Trzonki świetlówek

G13/T8 - trzonek świetlówki liniowej o średnicy rury 26mm kompatybilnej z magnetycznymi i elektronicznymi układami zapłonowymi

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium