unilight.com.pl
Wymiana oświetlenia na LED w magazynie

Energia elektryczna w magazynach jest marnowana w różny sposób, ale najbardziej jaskrawym tego przykładem jest bazowanie na starych technologiach oświetleniowych takich jak wysokoprężne  lampy wyładowcze oraz fluorescencyjne świetlówki liniowe. Ten stan rzeczy powoduje, że obecnie wielu właścicieli i zarządców magazynów zwraca się ku technologii LED, która znalazła zastosowanie w oprawach przemysłowych high-bay.

Technologia oświetleniowa LED wkracza do magazynów

W pierwszej dekadzie XXI wieku dało się zaobserwować bardzo wolne przyswajanie technologii LED w oświetleniu magazynów. Starsze typy LED-ów nie były w stanie dostarczyć tego samego poziomu natężenia światła co lampy wyładowcze, co czyniło ich stosowanie niepraktycznym i nieopłacalnym. Jednakże sytuacja ta uległa w ostatnich latach zmianie, gdyż technologia LED rozwinęła się na tyle, że jest w stanie sprostać potrzebom oświetleniowym współczesnego biznesu wykorzystującego w swojej działalności magazyny. Dzięki temu innowacyjni właściciele magazynów stanęli przed wielką szansą aby wyprzedzić konkurencję poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii LED do oświetlenie swoich powierzchni magazynowych.

Praktyczne korzyści płynące ze stosowania opraw LED high-bay do oświetlenia magazynu

Ostatnie postępy w rozwoju technologii LED uczyniły ją idealnym rozwiązaniem oświetlenia magazynów-chłodni a także innych obiektów służących do składowania towaru. Wynika to z wielu powodów. Diody LED nie tylko zużywają mniej energii – oferują one wiele innych korzyści czyniących je doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli i zarządców magazynów, którzy chcą wykorzystać innowacje w celu maksymalizacji zysku, stworzenia bezpieczniejszego środowiska pracy oraz zwiększenia ogólnej efektywności.

Poniżej zostało wymienione pięć korzyści ukazujących wartość jaką może wnieść zastosowanie opraw przemysłowych LED high-bay w magazynach:

  • Zmniejszone wydzielanie ciepła: diody LED emitują znacznie mniej ciepła niż inne źródła światła. Właściwość ta ma szczególne znaczenie dla klimatyzowanych magazynów oraz chłodni, gdzie ciepło wydzielane przez lampy starszego typu utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury chłodzenia, co prowadzi do zwiększonych kosztów energii elektrycznej.
  • Jakość światła oraz bezpieczeństwo: dzięki zastosowaniu technologii LED oświetlenie magazynu przyczynia się do stworzenia bezpieczniejszego i sprzyjającego większej produktywności środowiska pracy. Dzięki zwiększonej widoczności poruszanie się po magazynie jest dużo łatwiejsze dla pracowników. Przy odpowiednim rozmieszczeniu dobrze zaprojektowanych lamp przemysłowych high-bay operatorzy wózków widłowych dużo sprawniej przemieszczają się w obszarach załadunku, łatwiej dostrzegają znajdujące się tam osoby a także potencjalne przeszkody na swojej drodze.
  • Redukcja kosztów utrzymania oraz napraw: Z powodu wymaganej dużej ilości opraw oświetleniowych oraz znacznej wysokości instalacji lampy przemysłowe high-bay należą do jednych z najtrudniejszych w utrzymaniu. Dotarcie do lamp, które wymagają wymiany często wymaga zastosowania podnośnika oraz specjalnego oprzyrządowania. Lampy starszego typu z krótsza żywotnością niż lampy LED wymagają częstych wymian. Lampy przemysłowe LED mają żywotność od 2 do 5 razy większą niż lampy wysokoprężne, co oznacza mniej czasu i środków przeznaczanych na ich wymianę.
  • Ściemnianie oraz sterowanie oświetleniem: diody LED są naturalnie przystosowane do kontroli różnego typu. Zapalają się i gasną natychmiastowo, podczas gdy lampy wysokoprężne oraz świetlówki fluorescencyjne potrzebują dużo więcej czasu do osiągnięcia pełnej jasności. Dodatkowo, te mniej efektywne źródła światła podczas rozpalania pobierają więcej energii elektrycznej niż podczas nieprzerwanej pracy. Przemysłowe lampy LED mogą zostać podłączone do czujników ruchu dzięki czemu obszary, w których w danym momencie nie znajdują się pracownicy mogą być nie oświetlone lub ich oświetlenie może być słabsze. Poza tym lampy te mogą współpracować z czujnikami natężenia światła, co umożliwia (dzięki funkcji ściemniania) na dostosowanie poziomu oświetlenia do natężenia naturalnego światła przedostającego się do wnętrza magazynu.

Korzyści finansowe wynikające z zastosowania lamp przemysłowych LED high-bay

Wymiana tradycyjnego oświetlenia magazynu na LED nie jest łatwym z finansowego punktu widzenia przedsięwzięciem, które jest obarczone pewnym ryzykiem. Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na ocenę opłacalności wymiany jest czas zwrotu inwestycji i potencjalny późniejszy zysk wynikający ze zmniejszonego zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie. Dobrze udokumentowane badanie wykonane przez amerykański koncern energetyczny PG&E podsumowane w obszernym raporcie wykazało, że wymiana tradycyjnych lamp metahalogenkowych na lampy LED high-bay pozwoliła na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej wynoszącej 50%.

Dodatkowo, zastosowanie systemu sterowania wykorzystującego czujniki ruchu oraz czujniki natężenia światła pozwoliło – przy najbardziej „agresywnej” kontroli oświetlenia – na dodatkową oszczędność wynoszącą 43%. W rezultacie osiągnięto 93 procentową oszczędność energii elektrycznej a obliczony czas zwrotu inwestycji wyniósł 3.5 roku.

Należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Wspomniany raport powstał w 2013 roku. Biorąc pod uwagę znaczny spadek cen źródeł światła LED oraz opraw oświetleniowych LED jaki dokonał się w ostatnich trzech latach przy jednoczesnym wzroście ich efektywności energetycznej, należy przyjąć, że w dniu dzisiejszym czas zwrotu inwestycji znacznie byłby krótszy. Jego wysokość wymaga jednak osobnych kalkulacji.

Dodatkową oszczędność energii elektrycznej wynoszącą 43% uzyskano stosując sterowanie „agresywne”, czyli miedzy innymi zminimalizowano czasy, po których światło osłabieniu lub wyłączeniu w przypadku braku sygnału z czujnika ruchu. Przy agresywnym sterowaniu w niektórych „nieużywanych” strefach światło było wyłączane całkowicie. Nie każdy magazyn i charakter wykonywanych w nim prac umożliwia „agresywne” sterowanie oświetleniem. Przyjmuje się jednak, ze nawet w bardzo ruchliwym magazynie zastosowanie mniej agresywnego sterowania prowadzi do dodatkowych 20-25% oszczędności energii elektrycznej, czyli w sumie oszczędność (w połączeniu z oszczędnością wynikająca z zastosowania lamp LED) może wynieść 70-75%.

Ryzyko związane z wymianą oświetlenia na LED high bay

Przytoczony raport odnosi się do rzeczywistości rynku amerykańskiego, który jest bardziej rozwinięty niż rynek polski. Istnieją tam umiejętnie wypracowane systemowe mechanizmy kontroli jakości opraw oświetleniowych. Wprowadzane do obrotu produkty (w tym importowane z Chin) przechodzą przez gęste sito rządowo stymulowanych programów służących badaniu jakości produktów oświetleniowych (dobrym tego przykładem jest program Departamentu Energii (DOE) „LED Ligting Facts”). Laboratoria badawcze uczestniczące w tych programach wydają powszechnie rozpoznawane i uznawane certyfikaty tym wyrobom, które spełniają odpowiednie wymagania jakościowe.  Sytuacja ta sprzyja uczciwej konkurencji przyczyniając się do eliminacji firm wprowadzających do obrotu handlowego oprawy oświetleniowe LED o zawyżonych parametrach oraz niskiej jakości. Zyskują na tym klienci, uczciwi przedsiębiorcy, gospodarka jako całość oraz środowisko naturalne.

Polski rynek oświetleniowy jak do tej pory nie wypracował podobnych mechanizmów. Poza kilkoma renomowanymi markami (które oferują przynajmniej dobrą jakość swoich produktów) klient nie ma w zasadzie możliwości oceny jakości oferowanych opraw oświetleniowych oraz ich porównania – co ma niebagatelne znaczenie w przypadku planowania kosztownej inwestycji wymiany oświetlenia magazynu na oprawy LED high-bay.

Na polskim rynku znajduje się duża ilość słabych – jak i też fatalnych – produktów, których jakość światła, parametry elektryczne oraz żywotność pozostawiają wiele do życzenia. Takie oprawy oświetleniowe mogą emitować uciążliwe, migoczące światło o niskim współczynniku oddawania barw. Wraz z zastosowaniem chipów LED „no-name” używa się zasilaczy o najprostszej konstrukcji bez odpowiednich zabezpieczeń i niskim współczynniku mocy co oznacza, że oprawa oświetleniowa będzie generować znaczną moc bierną. W efekcie nasze opłaty za energię elektryczną mogą paradoksalnie wzrosnąć.

Póki co, podstawową zasadą jaką powinien kierować się potencjalny nabywca opraw oświetleniowych high-bay LED nieznanej marki, oprócz kontroli podstawowych parametrów (moc, strumień świetlny, współczynnik mocy), jest posiadanie przez nie okresu gwarancji przynajmniej tak długiego jak rzetelnie obliczony czas zwrotu inwestycji.  W innym przypadku nawet nie warto rozważać zakupu takich produktów – istnieje spora szansa, że inwestycja zamiast oszczędności przyniesie straty. Kolejnym potencjalnym skutkiem będzie zrażenie się do technologii, która umiejętnie zastosowana może być elementem różnicującym przedsiębiorstwa efektywne i innowacyjne od nieefektywnych z powodu niezdolności wykorzystania nowych technologii do ograniczenia kosztów swojej działalności. Jedno jest pewne – selekcję, której w najbliższych latach dokona rynek przetrwają tylko firmy najlepsze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium