unilight.com.pl

DALI a DALI-2

 

 

System sterowania oświetleniem DALI i DALI-2

 

System sterowania DALI został pierwszy raz zaprezentowany we Frankfurcie w 2000 roku. Powstał przy współpracy wiodących producentów sprzętu oświetleniowego. Od tego czasu wielu producentów oferuje zarówno kompletne oprawy jak i zasilacze czy dimmery sterowane za pomocą interfejsu DALI.

Każdy system sterowania oświetleniem oprócz źródeł światła musi mieć jakąś jednostkę zarządzającą, gdzie zapisany jest scenariusz działania systemu oraz sensory i panele do obsługi manualnej. Niestety normalizacja w DALI dotyczyła wyłącznie urządzeń wykonawczych. Wiodące firmy z branży oświetleniowej opracowały swoje systemy sterowania i zarządzania, co uniemożliwiało stosowanie zamienne urządzań sterujących innych firm.

W 2017 roku Organizacja Digital Illumination Interface Alliance (DiiA) nabywa znaki towarowe dotyczące produktów i systemów oświetleniowych DALI. W połowie 2018 roku zostaje przedstawiona nowa wersja standardu DALI, zwaną pod nazwą DALI-2. Procesem standaryzacji zajmuje się Międzynarodowa Komisja Techniczna (IEC) w ramach normy IEC 62386.

Celem DiiA jest rozwój rynku systemów sterowania oświetleniem oparty na najnowszej wersji normy IEC62386 poprzez znaczny wzrost interoperatywności i dodatkowych funkcji w porównaniu do obecnie stosowanych systemów DALI.

Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika lub instalatora? Na pewno konkurencyjność urządzeń sterujących poprawi ich jakość oraz wymusi obniżkę cen. Pojawiają się już urządzenia sterujące w najnowszym standardzie bardziej uniwersalne i za rozsądną cenę.

 

 

 

Jakie są główne różnice pomiędzy DALI a DALI-2

  • Certyfikacją DALI2 są objęte wszystkie komponenty DALI - zarówno wykonawcze (zasilacze, dimmery, przekaźniki) jak i sterujące (kontrolery, sensory, panele przyciskowe, urządzenia wejściowe) co umożliwia budowę systemów składających się z urządzeń różnych firm.
  • W jednej magistrali DALI-2 można umieścić więcej urządzeń. Oprócz 64 wykonawczych także wiele urządzeń sterujących. Ograniczeniem pozostaje dalej długość do 300m i bilans mocy zasilacza systemowego – najczęściej to 250mA.

  • Można stosować w systemie urządzenia sterujące różnych firm.

  • Wprowadzono normę na urządzenia bezprzewodowe IEC62386-104. Teraz tam gdzie mamy utrudnione lub niemożliwe dołożenie magistrali (2x1,5mm2) np. budynki zabytkowe, można za pośrednictwem bezprzewodowych mostków DALI-2 budować całe systemy lub zmienić jedną oprawę na sterowalną.

  • Dochodzą nowe funkcje urządzeń wejściowych np.: pomiar temperatury czy stężenia CO2 co umożliwi lepszą współpracę z systemami BMS np. klimatyzacją.

  • Możliwe jest umieszczanie w urządzeniu o jednym adresie kilku funkcji: np.: pomiar światła, detekcja ruchu, przekaźnik 230V i jednostka wejściowa

  • Tryb koloru DT8 na jednym adresie, oprócz obsługi XY, umożliwia stosowanie zasilaczy do sześciu kanałów - RGBWAF

 

 

Z przyjemnością pragniemy Państwu przedstawić ofertę komponentów do budowy systemów sterowania oświetleniem w standardzie DALI-2. Jesteśmy dystrybutorem na Polskę produktów australijskiej firmy Zencontrol, która jest wiodącym producentem urządzeń DALI-2. Proponujemy urządzenia przewodowe, ale także bezprzewodowe oparte na technologii Thread®

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium