unilight.com.pl
Szynoprzewody – oświetlenie dla każdej przestrzeni

Czym są szynoprzewody?

Szynoprzewody to praktyczny rodzaj oświetlenia sufitowego. Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem tego systemu jest listwa (szyna). To właśnie w niej umieszcza się oprawy świetlne, które możesz dowolnie przesuwać, ustawiając nie tylko ich rozmieszczenie, ale także kąt padania światła, zależnie od potrzeb danej przestrzeni. Jest to zresztą jeden z głównych powodów rosnącej popularności tego rozwiązania.

W skład szynoprzewodu wchodzi wspomniana już listwa, ale także szereg dodatkowych elementów montażowych oraz akcesoriów pozwalających na łączenie szyn w cały system oświetlenia. Szynoprzewody stwarzają przy tym dużą dowolność pod kątem estetyki. To, jak ostatecznie będą się prezentować, zależy od sposobu, w jaki połączysz szyny, a przede wszystkim od rodzaju opraw świetlnych, które wybierzesz. 

Szynoprzewody nie tylko w sklepie czy w magazynie – gdzie jeszcze znajdą zastosowanie?

W miejscach, w których musisz oświetlić dużą przestrzeń, szynoprzewody będą wręcz idealne. Często montuje się je więc m.in. w zakładach usługowych czy w centrach handlowych.

Ze względu na dużą elastyczność i wygodę tego rozwiązania szynoprzewody coraz częściej goszczą także w biurach, domach i mieszkaniach. Mogą być zarówno głównym źródłem światła, jak i tylko jego uzupełnieniem. Tak naprawdę wszystko zależy tu od Twojego pomysłu, bo szyny możesz dowolnie przycinać i łączyć. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na ten rodzaj oświetlenia i woli wybrać szynoprzewody zamiast tradycyjnych lamp i żyrandoli. 

Po taki system oświetlenia warto sięgnąć szczególnie w momencie, gdy po remoncie lub gruntownym przemeblowaniu pojawi się konieczność zmiany rozmieszczenia świateł. W ten sposób unikniesz kucia sufitu, a jednocześnie zyskasz dokładnie takie oświetlenie, jakiego potrzebujesz.

Dwie możliwości: szynoprzewód 1-fazowy i 3-fazowy

System szynowy może występować w wersji jedno- lub trójfazowej. Jeśli więc zdecydujesz się na montaż tego rodzaju oświetlenia, musisz wybrać którąś z tych możliwości. 

Szynoprzewody jednofazowe

W przypadku szynoprzewodu 1-fazowego w kablu zasilającym znajduje się tylko jeden przewód fazowy. Wszystkie lampy zainstalowane na jednej szynie zapalasz więc za pomocą jednego włącznika. Oznacza to, że albo świecą się wszystkie punkty świetlne, albo też żaden z nich. 

Szynoprzewody trójfazowe

W przeciwieństwie do systemu jednofazowego szynoprzewody trójfazowe pozostawiają Ci większą dowolność, jeśli chodzi o regulację oświetlenia w danym pomieszczeniu. W tym przypadku dysponujesz trzema obwodami, co oznacza, że nie musisz za każdym razem włączać wszystkich lamp. Zamiast tego możesz zapalać tylko te funkcjonujące w ramach jednego obwodu. W ten sposób regulujesz jasność i dostosowujesz szynoprzewody do konkretnych stref w pomieszczeniu.

Jakie lampy możesz zainstalować na szynoprzewodzie?

Szynoprzewody zwykle są utrzymane w nowoczesnym stylu. Nie oznacza to jednak wcale, że masz niewielki wybór, jeśli chodzi o dostosowanie ich do swoich potrzeb estetycznych. Na rynku znajdziesz naprawdę wiele opraw świetlnych, które nadają się do umieszczenia w szynie.

Najpopularniejszym rozwiązaniem na pewno są klasyczne reflektory, takie jak reflektor szynowy LED Romann. Ze względu na prosty design wpasuje się w praktycznie każdą aranżację. Taki rodzaj opraw oświetleniowych sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w galerii lub w magazynie.

Jeśli natomiast zależy Ci na oświetleniu mniej rzucającym się w oczy, możesz sięgnąć po podłużną lampę szynową, taką jak np. Linear Stripe 1F. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku nie masz możliwości regulacji kąta padania światła. Z drugiej strony zyskujesz znacznie większą powierzchnię świecenia. 

Nikt nie powiedział jednak, że oprawy w ramach systemu szynowego mają być maksymalnie neutralne. Wśród dostępnych propozycji znajdą się także te odpowiednie dla miłośników efektownych i designerskich rozwiązań – np. reflektor szynowy Mitsuma. W ramach systemu szynowego możesz także zamontować oprawy wiszące – choćby klosz Alari

Jak wygląda montaż szynoprzewodu?

Zanim zabierzesz się za jakikolwiek montaż, dobrze rozplanuj rozmieszczenie szyn. To właśnie przemyślany projekt będzie w dużym stopniu odpowiadał za optymalne oświetlenie przestrzeni.

System szynowy stwarza Ci naprawdę wiele możliwości. Szyny możesz ze sobą łączyć i przycinać, dostosowując wymiary oraz sposób łączenia do swoich potrzeb. Najczęściej oświetlenie formuje się na planie prostokąta. Równie dobrze możesz jednak postawić na oświetlenie trójkątne albo takie na kształt litery T, L czy nawet C.

Większość osób wybiera szyny nasufitowe, które można przytwierdzić bezpośrednio do sufitu przy pomocy otworów montażowych i wkrętów. Istnieje także druga możliwość – zawieszenie oświetlenia szynowego na linkach. Tutaj wszystko zależy od Twoich preferencji i planu na aranżację całego pomieszczenia.

Musisz jednak pamiętać, że choć kwestie estetyczne z pewnością są ważne, to nie masz całkowitej dowolności, jeśli chodzi o dobór poszczególnych elementów. Nie każda oprawa będzie pasowała do każdej szyny. Podobnie sprawa wygląda zresztą z innymi akcesoriami. Jeśli więc chcesz, by montaż przebiegał bezproblemowo, upewnij się, że wszystkie elementy pochodzą od tego samego producenta. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium