System DALI
System inteligentnego sterowania oświetleniem DALI
Standard DALI "Digital Addressable Lighting Interface" (IEC 62386) opracowany został w celu ujednolicenia techniki cyfrowego sterowania urządzeniami świetlnymi, takimi jak zasilacze LED, czujniki, przekaźniki itp. Ten nowy standard zastępuje stosowaną dotychczas analogową technikę ściemniania 0/1...10 V.
Technologia DALI powstała po koniec lat 90. ubiegłego wieku w wyniku współpracy kilku wiodących producentów urządzeń oświetleniowych i jest otwartym standardem umożliwiającym produkcję przez różne firmy w pełni kompatybilnych ze sobą urządzeń. Jest to standard określający metody komunikacji między elementami końcowymi sieci a systemem sterującym.
Atutem systemu DALI jest wyjątkowa prostota instalacji i odporność na zakłócenia. Sieć komunikacyjna składa się z dwóch niskonapięciowych linii, które spełniają jednocześnie funkcje przewodów sygnałowych i zasilających. Komunikacja pomiędzy elementem końcowym i sterującym jest dwustronna, co umożliwia oprócz sterowania także diagnostykę.
Główne korzyści z zastosowania DALI to centralne zarządzanie oświetleniem obiektu, wykorzystanie światła naturalnego dla oszczędności energii, funkcja podtrzymania oświetlenia korytarzy, magazynów, łazienek dla bezpieczeństwa i wygody, detekcja obecności, integracja z systemami nadzoru budynku.
Zastosowanie systemu sterowania oświetleniem opartego o protokół DALI może być uniwersalne. Małe obiekty do 64 opraw w budujemy jako systemy autonomiczne, większe z maksymalna ilością opraw 12 800 jako systemy sieciowe z routerami.
Poniżej prezentujemy najnowszy system DALI-2.
Zaletą DALI-2, oprócz przystępnej ceny, jest możliwość stosowania urządzeń sterujących różnych firm oraz większa ilość urządzeń na jednej magistrali. Maksymalna ilość urządzeń odbiorczych (np: zasilacze) to 64, i sterujących (czujki, panele) również 64. Jedynym ograniczeniem oprócz długości do 300m, jest bilans mocy magistrali (250mA).DALI-2 bezprzewodowe.
Bezprzewodowe sterowanie oświetleniem Zencontrol zbudowane jest w oparciu o standardy IEC62386 / DALI. System jest bardzo prosty do wdrożenia. Umożliwia stosowanie w obiektach gdzie prowadzenie magistral jest utrudnione lub niemożliwe, np. obiekty zabytkowe.
Podstawowy system składa się z kontrolera bezprzewodowego (1), bezprzewodowych zasilaczy DALI-2 (2) i bezprzewodowych sensorów (5) oraz przełączników bezprzewodowych (6). Możliwa jest także konfiguracja hybrydowa, czyli dołączamy poprzez Bridge (4) tradycyjną magistralę DALI.
Infrastruktura bezprzewodowa jest budowana w taki sam sposób, jak DALI-2 z 64 szt. ECG (zasilacze / przekaźniki) i 64 szt. ECD (przełączniki / czujniki) na każdą sieć. Sieć jest podłączona do bramy IP, która zapewnia szkielet Ethernetowy między innymi sieciami bezprzewodowymi w ramach systemu.
Postawowie funkcjonalności sterowania oświetleniem DALI:
- płynne (fade) załączanie/wyłączanie
- sterowanie indywidualne lub grupowe
- sceny świetlne
- sterowanie manualne lub bezprzewodowe z wielu miejsc
- sterowanie za pomocą paneli bezprzewodowych bez zasilania
- sterowanie z tabletów i smartfonów
- wykrywanie ruchu
- stała kontrola natężenia oświetlenia
- ściemnianie ręczne lub automatyczne (czujki ruchu)
- funkcje czasowe oparte o harmonogramy
- kontrola zegarem astronomicznym
- sterowanie elementami zewnętrznymi np. roletami
- odczyt sygnałów wejściowych
- diagnostyka opraw i systemu
Unilight w swojej ofercie posiada urządzenia wspierające interfejs DALI, które wkrótce staną się powszechnie stosowanym rozwiązaniem.
Zobacz nasze produkty
Pasaż Auchan Bielany Wrocławskie. Oprawy Unilight sterowane systemem DALI z regulacją natężenia oświetlenia w zależności od ilości światła dziennego.
Sterowanie kolorem w DALI
System DALI może także w bardzo prosty sposób sterować kolorami w oprawach lub w taśmach LED RGB lub RGBW. Możliwa jest kontrola sterowników kolorów typu DT6 i DT8.
Sterownik RGB typu 6 to urządzenie w którym każdy kolor jest sterowany oddzielnym adresem, czyli oprawa RGBW korzysta z 4 adresów DALI a taśma RGB z 3 adresów.
Sterowniki typu 8 wykorzystują tylko jeden adres do sterowania kolorami. Są stosowane tylko w systemach sieciowych-routerowych.
Sterowanie DALI wieloma kolorami jest wykorzystane także w oprawach które emitują światło białe od ciepłego poprzez neutralne do białego zimnego - tunable white. Tu wykorzystuje się także sterowniki DT6 (2 adresy) lub DT8 (jeden adres). System routerowy umożliwia automatyczne sterowane barwą światła w zależności od pory dnia. Więcej czytaj na stronie HCL
Porady dla projektantów systemu sterowania oświetleniem DALI
- Do prowadzenia magistrali DALI nie jest potrzebne żadne specjalistyczne okablowanie (jak przy KNX), potrzebujemy tylko dwie żyły. Instalację możemy prowadzić standardowym kablem elektrycznym 5x1,5mm2 lub jeśli już mamy instalację 230V dodatkowo 2x1,5mm2. Przewody układamy dowolnie bez obawy o zakłócenia - system DALI jest na to uodporniony. Maksymalna odległość kontrolera - routera od najdalszego urządzenia to 300m. Powiększenie rozpiętości podsieci o kolejne 300m możemy uzyskać wykorzystując repeater.
-
Instalację DALI możemy wykonać w dowolnej konfiguracji, drzewo, gwiazda, mieszana. Należy tylko pamiętać aby nie zapętlić magistrali. Często producenci urządzeń stosują podwójne zaciski DA co znacznie ułatwia prowadzenie kabli przy łączeniu równoległym.
-
W przypadku, gdy projektujemy modernizację instalacji elektrycznej i dostosowanie jej do standardu DALI, a konstrukcja budynku uniemożliwia prowadzenie dodatkowych kabli (budynki zabytkowe) możliwe jest zastosowanie najnowszego systemu DALI-2, który umożliwia stosowanie mostków bezprzewodowych w technologii Thread®. zobacz
-
Jedna podsieć DALI to 64 adresy (w DALI-2 64+63), a zatem taka ilość urządzeń. Poprzez urządzenie, rozumiemy nie tylko urządzenia wykonawcze takie jak oprawy LED, zasilacze, dimmery, lecz również wszystkie elementy sterujące, jak panele przyciskowe, czujki, układy wejściowe itd. W przypadku, gdy to nie wystarcza można łączyć routery/kontrolery siecią Ethernet, co pozwala na tworzenie rozległych systemów sterowania o praktycznie dowolnej skali.
-
Sieć DALI to zarówno magistrala danych jak i źródło zasilania systemu przesyłania danych. Elementy takie jak panele przyciskowe, dotykowe oraz czujki, zasilane są wyłącznie z magistrali. Należy pamiętać, że wydajność prądowa jednej magistrali to ok. 250mA. Każde urządzenie, nawet oprawa (mimo, że jest już zasilana z sieci 230V) pobiera prąd z magistrali DALI. W kartach katalogowych urządzeń można odczytać te dane. Pobory prądu wahają się między 2 a nawet 30mA. Projektując instalację należy szczególnie pamiętać o bilansie prądowym.
-
Jest też i ułatwienie dla projektantów oraz instalatorów. Często zaciski urządzeń DALI są oznaczone DA+ i DA-. System DALI jest całkowicie odporny na zmianę polaryzacji. Przewody podłączamy dowolnie, nie martwiąc się symbolami + i -.
-
Standardem przy projektowaniu jest zostawienie ok 10% zapasu na każdej magistrali zarówno jeśli chodzi o wolne adresy jak i obciążenie prądowe. Nie będzie żadnym problemem, jeśli przy końcowym montażu i uruchomieniu zajdzie potrzeba dołożenia kilku czujek, opraw lub paneli sterowniczych.
- Systemy DALI oraz DALI-2 umożliwiają sterowanie zarówno oprawami świecącymi jedna barwą światła, jak i oprawami ze zmiennymi barwami. Mogą to być oprawy RGBW oraz oprawy emitujące światło zimne lub ciepłe Tc. Kontrolery umożliwiają sterowanie ręczne lub automatyczne. zobacz
-
Najnowsza wersja DALI2 umożliwia także, poprzez nowej generacji sensory kontrolę jakości powietrza w pomieszczeniach i przez protokół UDP, prostą integrację z systemami zarządzania budynkami BMS (klimatyzacja, rolety).